تبلیغات
دنیای رنگارنگ - مطالب آذر 1390
دنیای رنگارنگ
دنیای رنگارنگ بهترینه
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بیاین تو و نظر بدید.چه جور مطالبی دوست دارید؟ بگید

مدیر وبلاگ : علی اکبر صنوبری
نظرسنجی
کدام ماهی را بیشتر دوست دارید؟

بالاخره بعد از مدت ها پرندگان عصبانی نسخه فصل ها برای کامپیوتر هم منتشر شد. این بازی بسیار زیبا که چندی پیش نسخه ی آیفون و آندروید آن منتظر گردید ، بعد از مدت ها نسخه ی کامپیوتر آن نیز منتظر شد. در این نسخه از بازی کرک به صورت کامل و بدون مشکل بازی را فعال سازی خواهد کرد. کافیست بعد از نصب ، محتویات داخل پوشه Crack را در محل نصب بازی کپی کنید و بعد بازی را اجرا کنید و اگر درخواست پسورد داد ، با هر پسوری می توانید بازی را فعال کنید. دانلود بازی Angry Birds Seasons v1.5.1 در ادامه ی مطلب می باشد .

دانلود بازی کم حجم کامپیوتر پرندگان عصبانی Angry Birds Seasons v1.5.1

دانلود بازی کم حجم کامپیوتر پرندگان عصبانی Angry Birds Seasons v1.5.1دانلود فایل

دانلود بازی کم حجم کامپیوتر پرندگان عصبانی Angry Birds Seasons v1.5.1پسورد فایل : www.fardamobile.com 
دانلود بازی کم حجم کامپیوتر پرندگان عصبانی Angry Birds Seasons v1.5.1حجم فایل : ۲۶۷۲۰ کیلوبایت

نوع مطلب : بازی های رایانه ای، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شـــــرح

در بهار 334 ق . م . اسکندر از بوغاز داردانل ( HELLESSPONT ) گذشته وارد آسیای صغیر شد و جنگ اول در كنار رود گرانیك * - * - این رود حالا موسوم به كجاسو است - * - * كه به دریای مرمره می ریزد روی داد . قشون ایران در این جا مركب بود از سواره نظام ایرانی به عده 20000 نفر و پیاده نظام اجیر یونانی به همان عده . مِمْنُنْ سردار یونانی در خدمت ایران عقیده داشت كه لشگر ایران از جنگ احتراز نموده منظماً عقب نشیند و اسكندر را به داخل ایران كشانیده در راه هر چه آذوقه هست معدوم كند و از طرف دیگر دولت هخامنشی با بحریّه قوی خود عرصه را در اروپا به مقدونی ها تنگ  نماید . رئیس قشون ایران این نقشه را برخلاف مرام جنگی ایرانی ها دیده رد كرد و قشون ایران در كنار راست رود گرانیك صفوف خود را بیاراست ؛ بدین ترتیب كه سواره نظام ایران در صفوف مقدم جا گرفت و سپاهیان یونانی در ذخیره ماندند . در ابتدا چنین به نظر می آمد كه فتح با ایرانی ها خواهد بود زیرا تیراندازان ایرانی تلفات زیاد به صفوف دشمن وارد نمودند ولی وقتی كه سپاهیان اسكندر از گرانیك گذشته خود را بی پروا به صفوف ایرانی ها زدند ، ایرانی ها نتوانستند مقاومت نمایند به خصوص كه خود اسكندر به قلب قشون ایران حمله برده ، مهرداد داماد داریوش را به زمین افكند . پس از آن قلب قشون شكافت و سپاهیان ایرانی متزلزل شده فرار كردند ولی اسكندر آنها را تعقیب نكرد و به یونانی هایی كه در ذخیره بودند پرداخت . با وجود این یونانی ها پافشاری كرده جنگ كردند و چون كمكی به آنها نرسید ، به استثنای 2000 نفر كه اسیر گردیدند ، تماماً در جنگ كشته شدند . پس از این فتح اسكندر اعلان كرد كه تمام شهرهای یونانی از قید ایران آزادند ؛ فقط شهر هالیكارناس ( HALICARNASSE ) در تحت ریاست اُرُنْ تُبات ( ORONTOBATES ) ایرانی و مِمْ نُن یونانی سخت مقاومت كرد ولیكن بالاخره مغلوب شد و اسكندر یونانی های این شهر را كه مقاومت نموده بودند بَرده كرده بفروخت . بعد از تسلیم شدن هالی كارناس ، مِمْ مُنْ از طرف دریا خود را به كشتی های ایران رسانیده چنان بر مقدونی ها برتری یافت كه در دربار ایران امیدوار شدند به این كه جنگ را آسیا به اروپا ببرند ولیكن این شخص كه وجودش در این موقع آنقدر مغتنم بود ، در حین عملیاتی در شهر می لِتْ درگذشت و قلب اسكندر از فوت او قوی شد چه او را حریف زبردست خود می دانست . اسكندر پس از این كه به كارهای شهرهای یونانی تمشییتی داد داخل كاپادوكیّه گردیده به كیلیكیّه رفت و بعد به فریكیّه درآمده عزیمت سوریّه نمود . لشگر او برای گذشتن از آسیای صغیر به سوریه مجبور بود از سه معبر تنگ و سخت یعنی از دربندهای كیلیكیّه و سوریه و امان بگذرد . این تنگه ها به قدری صعب العبور بود كه چهار نفر نمی توانستند پهلوی هم حركت كنند و با داشتن قوای كمی در این جاها می شد مدت ها اسكندر را معطل و تلفات زیاد وارد نمود ولیكن دربار ایران از این موانع نظامی هیچ استفاده نكرد . فنون جنگی در مقدونی و یونان ترقی زیاد نموده بود ولی داریوش به همان اسلوب قدیم و به جمع آوری سپاه عظیم چریكی توجه داشت . خاری دِموس یونانی كه مانند مِمْ نُنْ لایق و زبردست و در خدمت ایران بود تداركات داریوش را انتقاد كرده گفت این سپاه عظیم چریكی به چه كار آید . لشگر كم ولی مشق كرده و ورزیده لازم است تا از حملات اسكندر جلوگیری شود ( چنان كه یونانی ها نوشته اند داریوش متغیر گردیده او را بكشت ) .
 
نوع مطلب : جنگ ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

در نیمه اول قرن بیستم میلادی بشریت دوجنگ ویرانگر را از سر گذراند.جنگ اول هرچند بعدها به جنگ بزرگ مشهور گشت، عمدتا فقط محدود به اروپا بود ولی جنگ جهانی دوم جهانگیر بود که کشورهایی چون کل کشورهای اروپایی، شوروی، ژاپن، آمریکا، کانادا، مصر، لیبی و حتی ایران را شامل می شد.


اگرچه جهان همچنان درگیر جنگ های پراکنده می باشد، اما با قیاس با جنگ جهانی دوم چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی، جایی برای مقایسه باقی نمی ماند. حالا بیش از 60 سال است که از جنگ جهانی دوم می گذرد، اما چنانکه استقبال فراوان از کتابها و فیلمهای جنگی، نشان می دهد، دلبستگی و کشش نسبت به آن همچنان نیرومند است.

اما در اینجا هدف ما مطالعه و یا مرور تاریخ جنگ جهانی دوم نیست زیرا در این زمینه تا به حال بیش از هزاران مطلب و کتاب به رشته تحریر در آمد و فیلم های بسیاری به نمایش گذاشته شده است، بلکه ما می خواهیم این واقعه بزرگ را از زاویه دیگر مورد بررسی قرار دهیم.

(بیسمارک) صدر اعظم مشهور آلمان در قرن نوزدهم در جایی میگوید: (احمقها میگویند که با کمک تجربه، می آموزند، اما من ترجیح می دهم از تجربه دیگران بهره برداری کنم) و یا در جای دیگر ناپلئون سردار بزرگ فرانسوی میگوید:(حقایق جنگ را جز در کتاب های تاریخ  جای دیگر نمی توان یافت، راه آموختن جنگ، بررسی نبردهای  گذشته و درک رموز آنها است).

در حرفه نظامی نیز فرصت برای تجربه علمی بسیار کم است و ندرتا پیش می آید. پس نتیجتا هیچگونه آموزشکاه تجربی برای ارائه وضع جنگ غیر از خود جنگ وجود ندارد و صد البته جنگ به قدری وحشتناک است که نمی توان آن را صرفا به خاطر آموزش، به وجود آورد و بکار برد.

حال قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم، اشاره کوتاه و گذرا به نام گذاری جنگ ها می نماییم.

این عناوین به شرح زیر می باشند.

1- بر حسب منطقه یا شهری که جنگ در آن واقع شده است مانند نبرد برلین، استالینگراد، العلمین و ...

2- بر حسب نام رمز عملیات مورد نظر مانند عملیات بارباروسا، طوفان، جادو و ...

3- بر حسب نام فصل و سالی که عملیات مربوط در آن مقطع واقع شده است مانند تعرض تابستانی روسها در سال 1944

4- در هر کشور نامگذاری جنگ ها بسته به فرهنگ و افکار عمومی آن کشور متفاوت است که البته این نامگذاری بیشتر توسط رسانه های گروهی به انجام می رسد. به عنوان مثال در میهن عزیزمان ایران جنگ تحمیلی عراق علیه ما به (هشت سال دفاع مقدس)معروف است و یا در جنگ روسیه و آلمان نازی  توسط روسها به (جنگ کبیر میهنی)نامگذاری شده است. اما اصولا آنچه که در نامگذاری جنگ ها عمومیت دارد، نام طرفهای درگیر بعلاوه سال وقوع آن نبرد.

انواع نبردها

1-     عملیات تهاجمی (تعرضی)

2-     عملیات تدافعی

عملیات تهاجمی (تعرضی)

در این نوع عملیات نیروهای حمله ور برای به دست آوردن مزیتی بر دشمن، مبادرت به انجام ماموریت های مخطلفی نموده که فرماندهی برای اتخاذ یکی از آنها با توجه به عواملی از قبیل زمین، وضعیت استقرار نیروهای خودی و دشمن، وسایل موجود و مدت زمان موجود تصمیم می گیرد.

انواع مانورهای تهاجمی (تعرضی)

الف) مانور احاطه ای:

 مانوری است که با عبور از طرفین دشمن، از مواضع دفاعی اصلی او اجتناب نموده و هدفی را در عقب دشمن تصرف می نماید. این مانور در شرایطی امکان پذیر است که جناحین دشمن قابل وصول باشد. از این مانور در آغاز جنگ جهانی دوم، ورماخت (ارتش آلمان نازی) به دفعات استفاده نمود. از جمله در مهمترین آنها در تهاجم به روسیه در سال 1941.

ب) مانور دورانی:

در این عمل، نیروی مانور کننده با عبور از طرفین و یا از بالای مواضع اصلی دشمن هدفی را در عقب دشمن تصرف می نماید به نحوی که دشمن مجبور شود مواضع خود را ترک کرده و یا  نیروی عظیمی را برای مقابله در سمت مورد تهدید وارد عمل  برای انجام مانور دورانی در شرایطی گرفته می شود که موقعیت اجازه دهد تا قبل از آنکه نیروی دشمن بتواند عقب نشینی کرده و تقویت گردد مناطق حیاطی در پشت سر دشمن تصرف شده و موجب درهم شکستن نیروی خصم گردد. نمونه کامل این نوع مانور در تهاجم ارتش آلمان نازی  به بلژیک و هلند انجام گرفت که ورماخت با پیاده کردن چتربازان، مواضع حیاطی را در پشت خطوط دشمن تصرف نمود و به این صورت باعث از هم گسیختگی خطوط دفاعی متفقین گردید.

ج) مانور نفوضی:

در این مانور نیروی حمله ور از مناطق دفاع عمده دشمن به منظور از بین بردن مقاومت دفاع او عبور می نماید. این فرم مانور هنگامی اجرا میگردد که جناحین دشمن قابل وصول نبوده و یا آنکه زمان برای اجرای مانور احاطه ای موجود نباشد، نمونه کامل این مانور در تهاجم تابستانی ارتش سرخ شوروی که در سال 1944 به وقوع پیوست، بطوریکه در جبهه مرکزی که قویترین خطوط دفاعی ورماخت در این بخش بود به انجام رسید.

ضمنا باید به خاطر داشت اصولا انجام این مانور وقتی انجام می پذیرد که نیروی حمله کننده از نظر تعداد نفرات و تجهیزات و هم چنین قدرت آتش برتری (بیشتری) داشته باشد.

عملیات تدافعی:

در این عملیات،مدافع کوشش می کند که با انتخاب منطقه نبرد،دشمن را وادار به عکس العمل هایی بر طبق طرح دفاعی خود نموده و یا بهره برداری از نقاط ضعف و اشتباهات او،ابتکار عمل را در دست گرفته و حفظ نماید.

انواع مانورهای تدافعی

الف) حمله متقابل:

از قطعی ترین عامل دفاع می باشد و موفقیت در آن به غافلگیری و جسارت و سرعت در اجرای آن بستگی دارد.حمله متقابل بوسیله نیروهای احتیاطی اجرا شده و انجام آن وقتی است که واحد حمله کننده موفق به داخل شدن در مواضع دفاعی شده ولی هنوز تجدید سازمان نکرده و مستقر نشده و اوضاع مغشوشی دارد.

یکی از مشهورترین حملات متقابل،حمله متقابل ارتش سرخ در دروازه های مسکو بود که در این عملیات ژنرال (ژوکوف) با (100 لشکر) نیروی احتیاطی که در اختیار داشت،دقیقا در لحظه مناسب تعرض خود را به اجرا گذاشت و موجبات نجات مسکو را فراهم نمود.

ب) عملیات تاخیری:

منظور از این مانور،اغتنام وقت است،در حالی که از عملیات قطعی و درگیری به دلیل میل و اراده فرمانده و یا بر حسب فشار دشمن و از روی اجبار پرهیز میگردد و با عقب نشینی در یک موضع و یا مواضع متوالی،حداکثر وقت را برای فرمانده ایجاد نموده تا در موقع لزوم با اجرای عملیت تدافعی یا تعرضی،ابتکار به نبروهای خودی بازگردد ،ضمنا باید توجه داشت نباید هر زمینی به دشمن واگذار شود و همچنین در حین عقب نشینی،موضع یا مواضع انتخابی در مسافتی از موضع قبلی باشد که دشمن مجبور گردد که گروه بندی و آرایش خود را تغییر دهد.بهترین نمونه این نوع مانور،عملیات تاخیری ورماخت در شمال ایتالیا بین سالهای 1942 تا 1944 در مقابل نیروهای متفقین بود که توسط ژنرال (کسلرینگ) آلمانی به بهترین شکل ممکن و با حد اقل نیرو انجام شد.

اصول جنگ

(فون مکلوزویتز) یکی از بزرگترین تئوریسین های نظامی می گوید:( اصول جنگ باید طوری در مغز فرماندهان جایی بگیرد که از صورت مسائل عادی و زودگذر خارج شده و به شکل یک عضو تشکیل دهنده مغز باشد).

یعنی اطلاعات باید به گونه ای در مغز یک فرمانده جایگزین شود که در هر نوع عملیات،بتواند خود به خود بکار گرفته شود.

اصول جنگ به طور کلی 9 قسمت است ولی بعضی از فرماندهان با توام نمودن چند اصل و یا تجزیه و تحلیل یک اصل به چند قسمت،تعداد اصول را کم یا زیاد می نمایند.

اصول نه گانه عبارتند از:

1-     اصل هدف

2-     اصل تعرض

3-     اصل ضربت قوی بر ضعیف

4-     اصل صرفه جویی قوا

5-     اصل تحرک و سرعت

6-     اصل غافلگیری

7-     اصل تامین

8-     اصل سادگی

9-     اصل همکاری

اجرای این اصول برای تهیه و هدایت جنگ،همان (استراتژی) است و اجرای آن در میدان نبرد (تاکتیک) نامیده می شود.اما نباید فراموش کرد که این اصول تنها عواملی نیستند که در تصمیم فرمانده موثرند،بلکه عوامل دیگری مانند ملاحظات سیاسی،عقاید عمومی،قوانین بین المللی و شرایط روحی و غیره به نوبه خود فاکتورهای مهمی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

آیین جنگی

عبارت از این است که در زمان صلح،هر کشور بداند که در مواقع بروز جنگ و حوادث نظامی چه وظیفه ای داشته و طرح آن چیست.مثلا کشوری که دارای طرح تعرضی می باشد منظورش از جنگ،حمله به حریف و از بین بردن آن و اشغال قسمت های از خاک آن است و یا کشوری که دارای طرح دفاعی است،در مقابل حمله دشمن احتمالی،دفاع می نماید که خود این دفاع ممکن است به اشکال مخطلف باشد.

عوامل موثر در آیین جنگ عبارتند از:

1- تهیه ارتش و آموزش آن.2- جنگ افزار.3- موقعیت جغرافیایی که شامل ثروت،جمعیت،وسعت و طول مرزهایی که یک کشور دارد.

حال جهت روشن تر شدن مطلب به آیین جنگی ارتش آلمان نازی و فرانسه در سال 1940 می پردازیم.

آیین جنگی ارتش آلمان نازی غافلگیری،سرعت،تفوق کمرشکن که در نقطه ضعف دشمن اعمال گردد.

شیوه نبرد ارتش آلمان نازی تعرضی بوده به این صورت که نخست نقطه ضعف را در آرایش دشمن تجسس مینماید،سپس وسایل لازم یعنی واحدهای زرهی و لشکرهای موتوریزه و واحدهای هوایی را در سمت همین نقطه ضعف تجمع می کرد و در نهایت از رخنه ای که در شکاف موجود در نیروی دشمن ایجاد نموده،حداکثر بهره برداری را نموده و مستقیما روبه جلو تاخته تا نیروهای احطیاطی را متواری کند،در حالی که واحدهای پیاده از پشت سر مدافعین حمله ور شده و بدین صورت شکاف را افزایش می داد.و البته آلمانی ها به این امر اکتفا کردند و تانک های خود را دسته جمعی وارد کارزار نمودند.

آیین جنگی ارتش فرانسه:

سیتم نبرد فرانسویان تدافعی بوده و روی همین اصل خط دفاعی ماژینو را با صرف هزینه گزاف،بنیان نهادند.از نظر آنها با پول و بهای یک تانک ممکن است چند توپ ضد تانک خریداری نموده و همچنین بر این باور بودند که هواپیماها هیچ گاه پیروز میدان جنگ نبودند.آنها خاطره جنگ جهانی اول و برتری دفاعی نسبت به حمله را فراموش نکرده بودند و همواره تانک را پشتیبان پیاده نظام می دانستند.

در نهایت آیین جنگی فرانسه در یک کلام چنین بود: دفاع از هر طرف.

قسمت پایانی بحث شرح عملیات

در شرح یک عملیات ابتدا باید مشخص شود که این نبرد از چه نوعی است،تدلفعی و یا تعرضی و اینکه در هر یک از این حالت ها،از چه نوع مانور و یا مانورهایی استفاده شده است و اینکه هدف از این عملیات چه بوده و توان رزمی طرفهای درگیر به چه صورت است.از نظر تعداد نفرات،نوع استقرار آنها،تعداد ادوات که شامل تعدا لشکرهای زرهی،تعداد تانکها،تعداد هواپیماهای جنگی،تعداد توپهای طرفین و ... همچنین هریک از طرفین درگیر در نبرد مورد نظر چه تعداد لشکرهای احتیاطی را دارا می باشند.

باید در نظر داشت اگر عملیات مورد نظر ویژگی خاصی را دارا می باشد حتما بدان اشاره نمود.از طرفی باید زمان شروع و همچنین پایان یافتن نبرد مورد نظر قید شده و در نهایت تعداد تلفات طرفین که شامل تعداد کشته ها،زخمی ها،اسرا و مفقودالاثرها مشخص گردد و البته تعداد ادوات منهدم شده یا به غنیمت گرفته شده از طرفین درگیری بایستی که بیان شود.به عنوان آخرین کلام باید واضح گردد که نیروی عمل کننده به هدف های از پیش تعیین شده رسیده یا نه و اینکه این نبرد چه تاثیری در خطوط مرزی طرفین داشته و یا حتی از نظر سیاسی و یا اقتصادی چه تاثیری در منطقه درگیری داشته است.

جهت روشن تر شدن مطلب با ذکر یک مثال از جنگ جهانی دوم،مطلب را به پایان می رسانیم.

نبرد کورسک در سال 1942 از 5 ژوئیه آغاز و در 12 ژوئیه فروکش نمود.هدف ارتش ورماخت از تهاجم به منطقه کورسک نابود کردن نیروهای ارتش سرخ (شوروی) در فرورفتگی مشکوکی بود که در خطوط نبرد به وجود آمده بود.نیروهای آلمانی تصمیم داشتند از دو جهت شمال و جنوب با انجام یک مانور احاطه ای،نیروهای انبوه روسی را که در این منطقه تجمع کرده بودند را نابود نمایند.

استعداد ارتش ورماخت آلمان در این نبرد چنین بود:

تعداد نفرات نیروهای مهاجم (ورماخت): 900.000 نفر

تعداد توپ: 10.000 عدد

تعداد تانک: 2.700 عدد

تعداد هواپیماها: 2.500 فروند

استعداد ارتش سرخ (شوروی)

تعداد نفرات: 4.427.000 نفر

تعدا توپ:20.220 عدد

تعدا تانک:3.306 عدد

تعدا هواپیماها:2.650 فروند

روسها از گذشته عبرت گرفته بودند و 4 خط دفاعی به عمق 80 کیلومتر به وجود آورده بودند و نتیجه آن شد که ارتش ورماخت در تابستان شکست خورده و این شکست نقطه عطفی در تاریخ جنگ جهانی دوم بود، به گونه ای که دیگر ارتش آلمان از زیر بار این شکست نتوانست رهایی یابد. ویژگی مهم این عملیات، درگیری بیش از 6.000 تانک از طرفین بود که بزرگترین نبرد تانک ها در تاریخ را رقم زد. تلفات ارتش ورماخت به طور کلی 500.000 نفر بود و در مقابل تلفات ارتش تمام نشدنی شوروی بیش از 3.500.000 کشته بود و در نهایت ارتش آلمان به اهداف از پیش تعیین شده نرسید.


نوع مطلب : جنگ ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

   شرح عکس بالا:

 

 با اعلام آغاز جنگ اول، در آگوست سال 1914 مردم فرانسه سواره نظام سنگین اسلحه كشور خود را بسوی جبهه ها بدرقه میكنندبسیاری از این سربازان هرگز به خانه برنگشتند.

 

 جنگ اول جهانی اولین جنگ گسترده میان دو نیروی متحد متشكل از چندین كشور نبود، اما بدون شك یکی از خونبار ترین (تلفات این جنگ تقریبا به بیش از 50 میلیون نفر تخمین زده شدو ویرانگرترین آنها بوددر آغاز این جنگ سه امپراطوری بزرگ آلمان، اتریش - مجارستان، و عثمانی (در یك اتحادیه تحت نام متحدیندر مقابل كشورهای انگلستان، فرانسه، روسیه (در یك اتحادیه تحت نام متفقینكه بعدها ایتالیا و ژاپن و آمریكا نیز به آنها پیوستند، صف آرایی كردند.

 در پایان این جنگ سه امپراطوری بزرگ اتریش، مجارستان، روسیه و عثمانی مانند جامی مینا كه از دست كودکی برزمین افتد، متلاشی شد و به چندین كشور مستقل تقسیم شدنددر پایان این جنگ و براساس تصمیمات كنفرانس ورسای كه بر مبنای اراده (ژرژ کلمانسوصادر شد كشورهای نو ظهوری مانند لهستان، یوگسلاوی، عراق، عربستان، اردن و تركیه و.......  شكل گرفتند  كه بسیاری از آنها مانند لباسی كه آن را از جمع آوری  تكه های غیر همرنگ دوخته باشند، غیرهمگن، ناموزون و همراه با مشكلات اجتماعی و سیاسی فراوانی بودندمانند یوگسلاوی كه از تركیب جمعیت آلبانی تبارها در كوزوو، صربها در صربستان و مونته نگرو، كرواتها در كرواسی، اسلاوها در اسلواکی، و مسلمانان در بوسنی تشكیل شده  بود و بعضی مانند لهستان در درون خاك خود قسمتی از خاك كشور  دیگر (پروس شرقی كه متعلق به آلمان بودرا در محاصره داشتند و این مسئله اصلی ترین عامل شروع جنگ دوم بود.

در این جنگ برای اولین بار استفاده از گازهای شیمیایی، بمب باران هوایی، استفاده از تانك و زیر دریایی تجربه شد.سرآغاز این جنگ نیز در كانون یك منطقه بحران خیز قرار داشت.

 یك تروریست صرب افراطی به نام گاوریلو پرنسیپ در دومین تلاش خود در یك روز با شلیك چند گلوله شاهزاده آرشیدوك فرانسیس فردیناند ولیعهد اتریش و همسر او را ترور كرد و متعاقب آن اتریش به صربستان اعلان جنگ داد.روسیه هم پیمان صربستان نیز به اتریش اعلان جنگ داد و آلمان و عثمانی كه هم پیمان اتریش بودند به روسیه و فرانسه و انگلیس اعلان جنگ دادندیك سال بعد ایتالیا و ژاپن و سه سال پس از شروع جنگ آمریكا به نفع متفقین وارد جنگ شدندو یك بار دیگر بشر موفق شد ساده ترین و راحت ترین و پر هزینه ترین راه ممكن برای حل مشكلات سیاسی، یعنی جنگ را برای حل مشكل ترور یك ولیعهد انتخاب نماید و پس از جنگ از یافتن حتی یك راه حل جهت حل صدها مشكل اقتصادی و سیاسی و اجتماعی ناشی از همان جنگ عاجز بماند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


1.مکتب تاریخ نگاری غیر اسلامی 1-1.تاریخ نگاری قدیمی

نخستین تاریخ نگار این مکتب، صاحب ناشناخته کتاب ssmuronatim ylosoreiH mroilA te murocnarF atseG است که با نام اعمال افرنجه و حجاج بیت المقدس به عربی ترجمه شده است.این مورخ از آغاز حملات صلیبی همراه تانکرد به بیت المقدس رفته و حوادث جنگ نخستین را تا رمضان 492-زمان غلبه صلیبی ها بر نیروهای سپاه فاطمی-به رشته تحریر درآورده است. از ویژگی های این کتاب دوگانگی سبک نگارش است و به احتمال زیاد این کتاب به دست دو نفر تدوین شده است.در بخش اول جنبه تاریخی کتاب بر جنبه ادبی آن برتری دارد و نویسنده در آن به انگزه های هجوم مسیحیان و روابط آنها با دولت بیزانس اشاره می کند.در بخش دوم که برتری جنبه ادبی آن چشمگیر است به آیات کتاب مقدس تأکید می شود.از مشخصات دیگر این کتاب، تعصب شدید دینی نویسنده و تأکید فوق العاده او بر تبیین انگیزهدینیوآئینیجنگ صلیب و تعصب شدید نسبت به کلیسای غرب کاتولیک و دشمنی با کلیسای بیزانس است(41:21).استیفن رانسیمان 1 تاریخ نگار مشهور معاصر غربی ممعتقد است که در سال های بعد از تألیف این کتاب، بخش هایی بر آن افزوده شده و آنچه از کتاب مورخ مجهول هم اکنون وجود دارد صورت نهایی کتابی ست که نزدیک به دو دهه پس از تاریخ تألیف ارائه شده است(7:ج 1، 435-436). ریمون داگیل 2 که از مردان کلیسا و همراهیان جنگ اول صلیبی بوده است اثر خود را به نام murocnaraF melasurehl tnurepec iuq irotsiH 3 نگاشته است.او نیز همانند مورخ ناشناخته، آغاز حرکت صلیبی ها از فرانسه تا نبرد عسقلان را با نثری ملال آور و خسته کننده شرح داده است.او که کشیش مخصوص ریموند 4 کنت تولز 5 بوده و تاریخ خود را براساس فعالیت های کنت تدویم کرده است، باتوجه به تعصب مذهبیش ضمن تحلیل دینی جنگ صلیب، دشمنی دو کلیسای شرق و غرب را نمایش داده است.همچنین هرچه شنیده یا برایش روایت کرده اند در کتاب خود آورده است. murocnarF atseG maitnanirhereP melasurehl 6 نوشته فوشه دوشاتر 7 از حاضران در مجمع کلرمون 8 فرانسه است.او که شاهد حوادث جنگ اول صلیب بود، علاوه بر تاریخ سیاسی جنگ، اوضاع جغرافیایی و اجتماعی مناطق اشغال شده شرق مدیترانه را نیز بیان می کند.این تاریخ در بردارنده وقایع جنگ اول از آغاز تا 1127 م. (21).رانسیمان بر واقع بینی این تاریخ نگار تأکید دارد(7: ج 1، ص 434)، اگرچه گاهی نسبت به مسیحیان شرق و ساکنان دولت بیزانس بی مهری می روزد.کتاب فوشه دوشاتر در سه بخش شکل گرفته است، بخش اول از آغاز حملات تا مرگ گودفروا 9 ، بخش دوم تار مرگ بالدوین 10 اول در 1118 م.و بخش سوم تا 1127 م.این کتاب از مراجع تاریخ نگاران بعدی جنگ صلیب است(21).

آلبرت دکس 11 ، از تاریه نگاران آلمانی و معاصر جنگ اول صلیب است که کتاب خود با نام airotsiH anatumylosoreiH را مشتمل بر حوادث سال های 1103 تا 1120 م.به تحریر درآورده است.این کتاب به دلیل بی تعصبی نویسنده آن یکی از موثق ترین منابع جنگ های صلیبی ست.

مور خان دیگری که خود معاصر جنگ ها بوده اند اما در صحنه های جنگ حضور نداشته اند نیز کتاب هایی بر جای گذاشته اند ازجمله:

بودری دبرگه مؤلف تاریخ بیت القدس 12 anatimilsorej airitsiH در مجمع کلرمون حاضر بوده، اما در جنگ اول صلیبی شرکت نجسته و مطالب کتاب خود را از شاهدان صحنه جنگ و کتاب مورخ مجهول بر گفته است. رابرت ماین، راهب کلیسای قدیس رمی 13 در شهر رمس 14 فرانسه بود.او پس از سه سال از کلیسا طرد شد و گوشه (3).این کتاب توسط«ژان هیوم هیل»و«لوریتال هیل»دو تن از محققان دانشگاه هوستون از لاتین به انگلیسی و سپس توسط دکتر حسن محمد عطیه استاد دانشگاه طنطا در مصر به عربی برگردان و با نام تاریخ الفرنجه غزاه بیت المقدس چاپ شده است.دارا المعرفه الجامعیه، اسکندریه 1990.

(6).این کتاب با نام تاریخ الحمله الی القدس توسط دکتر زیاد العسلی به عربی برگردانده شده است(22).

عزلت گزید.در این ایام، کتاب خود را به نام تاریخ بیت المقدس 1 تدوین کرد و هدفش اتمام کتاب مجهول المؤلف بود.آکهارت دورا 2 که کشیشی آلمانی بود کتابی به نام بیت المقدس نوشت.کافارو 3 اهل ژنوا کتابی به نام حولیات ژنوا نوشت که حوادث سال های 1100 تا 1163 م. را در برمی گیرد.همین شخص در 1155 م.کتاب کوچکی با نام آزاد یا جنگ 4 بر جای گذاشت(41:23).گوتیه 5 صاحب کتاب حوادث انطاکیه 6 که یکی از منابع مهم جنگ های اول صلیبی ست، حوادث بین سال های 1115 تا 1120 م.را شرح داده است.جنگ اول صلیبی، به علت پیروزی غرب اهمیت بسزایی برای صلیبی ها داشته است و بیشتر منابع آن، از جانب وابستگان به کلیسای غرب نوشته شده است و کمتر اصحاب کلیسای شرق و مسیحیان ساکن حوزه شرقی مدیترانه به تألیف کتابی در انی زمینه پرداخته اند.از آثار بیزانس در مورد جنگ صلیب می توان به کتاب آناکونین 7 ، ملکه بیزانس اشاره کرد که در مورد زندگانی پدرش، الکسیس کومنین، نوشته است و همچنین کتاب متی رهاوی 8 و میخائیل سوری 9 که هر دو از ارامنه ساکن شام بوده اند(41:23).

اما از آثار بعد از جنگ اول صلیبی، می توان به این مورد اشاره کرد: aes eht dnoyeb enod sdeed fo yrotsiH A تألیف ویلیام صوری 10 .

او در حدود سال 525 ق./1130 م.در بیت المقدس متولد دشد.و الدین او از فرانسویانی بودن که در جنگ اول صلیبی شرکت کردند و در فلسطین مستقر شدند.او تحصیلات اولیه خود را در فلسطین و سپس در پاریس دنبال کرد با زبان های فرانسه، لاتین، عربی، یونانی و عبری آشنا بود و همچنین زبان فارسی را می دانست(24:18).سپس به دربار آموری پادشاه بیت المقدس وارد شد و مناصب چندی را عهده دار شد. آموری پس از آنکه اوضاع مصر را آشفته دید 11 ، تصمیم به انضمام مصر به فلسطین گرفت.او در حین درگیری هایش با نور الدین بر سر مصر، عزم کرد که وقایع جنگ را ثبت کند.ویلیام صوری از این زمان تاریخ خود را نگاشت.ابتدا آن را اعمال آموری 12 نام نهاد و پس از آنکه تاریخ گذشته فرنگی ها و روابط آنها با مسلمانان را ضمیمه کرد، نام اصلی و نهایی کتاب را انتخاب کرد.این منبع علاوه بر ویژگی های سایر منابع غربی، به علت آشنایی مؤلف به زبان عربی، از منابع عربی و اسلامی هم بهره برده و این خود باعث شده است که تا حدودی تعصب سایر مور خان غربی را نداشته باشد و به قول ویل دورانت:«... انصافی که در توصیف خصال و سجایای نور الدین و صلاح الدین ایوبی رعایت کرد، عامل مهمی در ایجاد حسن عقیده ای شد که اروپای مسیحی نسبت به این دو مرد کافر پیدا کرد(20:ج 4، ص 1372). تأثیر پذیری ویلیام صوری از تاریخ نگاری مسلمانان و آشنا ساختن جامعه اروپاییی با مسلمانان و دولت های اسلامی از محاسن و ویژگی های این تاریخ نگار غربی مقیم شرق است.او همچنین جنگ های هراکلیوس با ایرانیان در آغاز قرن هفتم میلادی را شرح داده است. تاریخ نگاران بعدی، کتاب ویلیام صوری را منبع اصلی وقایع سال های 540 تا 580 ق./1144 تا 1184 م.می دانند. زیرا همان طور که خود در آغاز فصل شانزدهم تاریخ خود اشاره کرده از این پس که مقارن جنگ دوم صلیبی ست، تاریخش براساس مشاهداتش شکل گرفته است(27:ج 2، ص 733).کتاب ویلیام را که با آزادسازی بیت المقدس به دست صلاح الدین ایوبی پایان گرفته، فردی به نامآرنولکه ظاهرا در نبرد حطین حاضر بوده، ادامه داده است(24:19).رانسیمان معتقد است اصل این اثر اینک از میان رفته ولی ترجمه هایی قدیمی از آن در دست است(7:ج 2، ص 559).

تاریخ سن لویی 13 اثر ژان دوژوئنویل 14 .

مؤلف کتاب در حدود 1224 م.در فرانسه و در خانواده ای ثروتمند به دنیا آمد.او کتاب خود را در 1309 م. به پایان برد.در این زمان قریب هشتاد و پنج سال از عمرش سپری شده بود و خمول فکری و خطای حافظه، بدون تردید در نگارش کتاب مؤثر بوده است.منابع او علاوه بر دیده ها و شنیده هایش کتابی دیگر درباره سیره لوئی نهم است که به نام آن اشاره نمی کند.وی بسیاری از حوادث را از منظر دینی علت یابی می کند و جنگ، پیروزی و اسارت را نتیجه رضایت پروردگار می داند. همچنین در این کتاب تصویر جالبی از اسماعیلیان مقیم (11).این آشفتگی به علت ضعف خلافت فاطمی و درگیری بین ضرغام و مشاور، دو وزیر فاطمی بود.

(13).این کتاب با نام القدیس لویس حیاته و حملاته علی مصر و الشام و توسط دکتر حسن حبشی ترجمه شده است.دارا المعارف، قاهره، 1968.

شام و روابط آنها با صلیبی ها ارائه می دهد.

ژوئنویل در آغاز کتاب شرح می دهد که کتاب را در دو قسمت تألیف کرده است:

الف.چگونگی مملکتداری و سیاست های لوئی؛

ب.رفتار نظامی و عملیات لوئی در میدان جنگ.

شایان ذکر است که نویسنده خود از وابستگان به فئود الیزم آن روزگار است.

elponitnatsnoc fo tsruqnoc ehT یا فتح قسطنطنیه تألیف گودفروا ویلهاردوئن 1 .

مسیحیان در آغاز جنگ چهارم صلیبی که قصد اشغال مصر را داشتند، خود را نیازمند به کشتی و نیروی دریایی دیدند و در آن زمان مهم ترین نیروی دریایی مدیترانه در دست و نیزی ها بود.گروهی به نمایندگی از صلیبی ها روانه ونیز شدند تار درباره کرایه کشتی از ونیزی ها با آنها گفتگو کنند.ویلهاردوئن که اهل شامپانی بود در زمره این گروه بود.او تاریخ جنگ چهارم صلیبی را به دور از ژرف نگری و تعلیل نوشته و فقط به ذکر حوادث پرداخته و به تفصیل جمهوری های ونیز، پیزا و سایر شهرهای ایتالیا در جنگ چهارم را شرح داده است(22:ج 1، ص 414). مورخ دیگری به نام روبرت کلاری 2 که از شرکت کنندگان در جنگ چهارم صلیبی ست کتابی به همین نام بر جای گذاشته است.

melasurej fo yrotsiH ehT یا تاریخ بیت المقدس تألیف یعقوب دوویتری 3 .

او اسقف شهر عکا و بیت المقدس بود که در قرن سیزدهم میلادی تاریخ خود را با تکیه بر تاریخ ویلیام صوری نوشت.

از منابع جنگ اول صلیبی کتاب تاریخ کلیسا 4 نوشته مورخ نور ماندن الاصل اوردریک ویتالیس 5 است.او بر خلاف سایر تاریخ نگاران این مکتب به سرزمین های شرقی قدم نگذاشت و با تکیه بر منابع مکتوب و گزارش های شفاهی تاریخ خود را نوشت.اوردریک حوادث جنگ نخستین را از آغاز تا سال 517 ق./1123 م.نقل می کند(17:24-25). همچنین ویلیام 6 راهب دیرمالمسبری 7 در انگلستان در کتاب خود 8 حوادث مربوط به اشغال انطاکیه توسط صلیبی ها را بیان می کند.او نیز همانند اوردریک ویتالیس در جنگ صلیبی شرکت نداشت(17:25).جهانگردان میسحی نیز آثاری بر جای گذاشته اند که در مکتب تاریخ نگاری صلیبی اهمیت خاصی دارد.

سایولف 9 یکی از ساکنان کشور انگلستان در فاصله سال های 496-497 ق./1102 م.به فلسطین سفر کرد و آغاز استقرار دولت صلیبی در بیت المقدس را مشاهده کرد و درگیرهای میان مسلمانان و صلیبی ها را شرح داد.جنگ دریایی میان صلیبی ها و نیروی دریایی فاطمیان و نیز توصیفی که از شهرهای ساحلی شام می کند از جنبه های مهم سفرنامه 10 سایولف است(47:31-50؛39:42-69).

دانیال روسی 11 نیز در سال های 500-501 ق./1106- 1107 م.به سرزمین بیت المقدس رفت و آنچه از آغاز جایگزینی و استقرار صلیبی ها در آن منطقه دید به رشته تحریر درآورد و سفرنامه خود را به مکتب تاریخ نگاری صلیبی عرضه کرد 12 .تفاوت او با سایولف، جهانگرد پیشین در غلبه نگاه جغرافیایی او بر نگرش سیاسی در منطقه است.

فتیلوس 13 در یک دوره طولانی دوازده ساله در سال های 512-524 ق./1118-1130 م.به سرزمین های اشغالی سفر کرد و در سفرنامه جغرافیایی خود 14 به روابط دولت صلیبی با همسایگان مسلمان خود پرداخت.او اشارات مبسوطی به نقش شهسواران معبد در سرزمین اشغال شده صلیبی دارد.او همچنین به روابط بازرگانی شهرها با یکدیگر و اوضاع تجاری مناطق ساحلی پرداخته است(39:104- 121).

(اعمال پادشاهان انگلیس) (10).ترجمه این سفرنامه از لاتین به انگلیسی توسط توماس رایت انجام شده است.

(12).این سفرنامه به زبان های یونانی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی ترجمع شده است.یکی از ترجمه های انگلیسی آن توسط ویلسون صورت گرفته که در 1895 م.در لندن و در جلد چهارم مجموعه yteicoS txeT smirgliP enitselaP چاپ شده است.

(14).ترجمه انگلیسی این سفرنامه توسط مک مرسون انجام شده و در جلد پنجم مجموعه yteicoS txeT smirgliP nitselaP در 1896 در لندن چاپ شده است.

یوحنا ورزبرگی یا ژان ورزبرگن 1 جهانگرد آلمانی ست که در فاصله سال های 555-566 ق./1160-1170 م.به صفحات شرقی مریترانه سفر کرده و در سفرنامه خود 2 مطالب مهمی از جنگ دوم صلیب بر جای گذاشته است. او نسبت به ملت خود متعصب است و آلمانی ها را بر سایر ملل اروپا ترجیح می دهد.سخن مفصل از کلیساها و دیرهای ساخته شده در شام توسط صلیبی ها و نیز برگزاری مراسم اعیاد صلیبی از دیگر ویژگی های این سفرنامه است(39:124-141).

هموطن او تئودریش 3 نیز در سال های 567-569 ق./ 1171-1173 م.به بیت المقدس رفته است.تئودریش که هم زمان با حکومت آموری اول 4 در بیت المقدس به آن سرزمین سفر کرد اطلاعات جامعی درباره دو گروه شهسواران مهمان نواز 5 و شهسواران پرستشگاه 6 به خواننده می دهد(40:180-200).توصیف سرزمین مقدس 7 تألیف برکارد 8 جهانگرد آلمانی بود که در سال 679 ق./1280 م.مناطق مصر و شام را درنوردید و مدت ده سال در فلسطین اقامت کرد.او در این کتاب از ثروت مناطق اشغالی توسط صلیبی ها و اهتمام بازرگانان ایتالیایی نسبت به آن مناطق سخن گفته است.

جهانگرد آلمانی دیگری به نام لودولف 9 در 751 ق./ 1350 م.کتابی به همین نام و مضمون نوشت(27). نوشته های کشیش کار پینی که از سوی پاپ اینوسان چهارم در 1245 م.به دربار خان مغول رفت و گیوم روبرکی که از جانب لوئی نهم در 1253 م.به سوی خان مغول شتافت از منابع مهم اروپایی ست.

تاریخ بیزانس 10 نوشته نقفور گریگوری 11 .او در این کتاب، تاریخ بیزانس را طی سال های 1204 تا 1359 م.به رشته تحریر درآورد و به اشغال آن از سوی صلیبی ها، تاریخ امپراتور روم شرقی و فعالیت های اقتصادی صلیبی ها در مشرق اشاره کرده است(28:21).

1-2تاریخ نگاری غربی در دوره معاصر

در مکتب تاریخ نگاری غیر اسلامی، مکتوبات پژوهشگران و تاریخ نگاران دوره معاصر نیز اهمیت ویژه ای دارد.

رنه گروسه 12 عضو فقید آکادمی فرانسه که در 1952 م. درگذشت، کتاب جنگ های صلیبی را در 1931 م.در سه مجلد، و هشت سال بعد خلاصه آن را در یک جلد به چاپ رساند 13 (34).

دیگر از مشاهیر غربی استیفن رانسیمان نویسنده کتاب تاریخ جنگ های صلیبی است.او علاوه بر مآخذ عربی از منابع لاتین، یونانی، سریانی و ارمنی بهره برده است.رانسیمان نسبت به مسلمانان بسیار متعصب است و آنها را با نام کافر یاد می کند.یکی از منابع عمده رانسیمان، دایرة المعارف اسلام است.او آغاز جنگ های صلیبی را از فتح بیت المقدس به دست مسلمانان در 17 ق./638 م.می داند و دلیل عمده شکست بیزانس در مقابل سلجوقیان را در واقعه ملادگرد یا منازگرد، عدم همکاری رومی ها با آنها می داند و به همین دلیل به رومی ها اعتراض و از آنها انتقاد می کند.رانسیمان همچنین انگیزه اصلی جنگ های صلیبی را، اختلافات دینی و مذهبی می داند.

کتاب پروفسور هانس ابرهارد مایر 14 تاریخ نگار آلمانی با عنوان جنگ های صلیبی 15 یکی از جدیدترین پژوهش های غربی در این مکتب است. نویسنده که استاد تاریخ قرون میانی در دانشگاه کیل 16 آلمان است، معتقد است که کلیه اسناد و متون درباره جنگ های صلیب را پژوهش کرده و با نگاهی بی طرفانه این پدیده مهم تاریخ اسلام و غرب را کاویده است(36).

یکی از مهم ترین منابع غربی اسناد دولت بیت المقدس 17 است که در 1892 م.در برلین به همت رینولد روهریت 18 چاپ شده است.این مجموعه اسناد شامل مکاتبات پاپ ها با امپراتوری های مسیحی و میان آنان با حاکمان مسلمان در روزگار جنگ های صلیب بوده است.همچنین مجموعه دیگری از این گونه اسناد (2). trawetS yerbuA ترجمه انگلیسی این سفرنامه را در 1896 م.و در لندن به چاپ رسانده است.

(7).اوبری استوارت ترجمه انگلیسی آن را چاپ کرده است.

(13).دکتر ولی الله شادان این کتاب را با عنوان تاریخ جنگ های صلیبی ترجمه کرده است.نشر فرزان روز، تهران، 1377. البته عدم آشنایی مترجم با اعلام تاریخی در کتاب، اغلاطی را بر جای گذاشته است مانند لفظ اکار به جای عکار و ارقه در برابر عرقه.

با عنوان منبع تاریخ میانه 1 شناخته شده است که این اسناد نیز توسط اولیور تاچر 2 وایدگار هلن مکنیل 3 در 1905 م. در امریکا چاپ شده است 4 .

ژوزه پراور 5 مدرّس تاریخ قرون میانه در دانشگاه عبری بیت المقدس، کتاب جهان صلیبیان 6 را نوشته است(11).او که یک اسرائیلی ست، نظری غیر از سایر مور خان مسیحی و مسلمانان به جنگ های صلیبی انداخته و در مواجهه شرق و غرب در آن روزگار نقش یهودیان را بررسی و بر موجودیت تاریخی آنها تأکید کرده است.

ارنست بارکر 7 در کتاب جنگ های صلیبی جز تکرار حوادث جنگ های صلیبی و زمینه های آن رد غرب مطلب جدیدی ارائه نمی دهد.

کارل گریمبرگ مورخ سوئدی در مجموعه دوازده جلدی تاریخ بزرگ جهان بخش اعظمی از جلد چهارم را به جنگ های صلیبی اختصاص داده است و از زمینه های آن که بیشتر ضرورت رفع خطر سلجوقیان از بیزانس است و همچنین از درگیری پاپ ها وامپراتورهای مغرب زمین و تحولات سیاسی در مغرب زمین سخن می گوید.بنا به نظر مترجمان این کتاب، اندیشه اومانیستی در تاریخ نگاری گریمبرگ مشهود است.

کتاب جنگ های صلیبی تألیف ر.س.اشمیل از آثار ارزنده غربی ها درباره موضوع مورد بحث ماست.نویسنده بیشتر ساختار نظامی دو دولت شرق و غرب را بررسی کرده است(9).

آلبرماله و ژول ایزاک در بخش تاریخ قرون وسطی از مجموعه تاریخ عمومی عالم، درباره جنگ های صلیبی بحث کرده اند.هرچه در این کتاب به اختصار از منشأ و آثار جنگ صلیبی سخن رفته است، لکن سیمای اروپا را قبل و بعد از جنگ های صلیبی که در شناخت علل و آثار جنگ ضروری ست، نیک و خوب ترسیم می کند. تاریخ قرون وسطی زیر نظر پروفسور کاسمینسکی همان ویژگی های کتاب مذکور را دارد.با این تفاوت که مؤلفان آن دارای اندیشه مارکسیستی هستند.

میخائیل زابورف مورخ معاصر روسی که به عنوان کارشناس جنگ های صلیبی معرفی شده است، چندین کتاب درباره جنگ های صلیبی تدوین کرده که یکی از آنها توسط الیاس شاهین با نام الصلیبیون فی الشرق به عربی ترجمه شده است.او علاوه بر آنکه مطلب جدیدی ارائه نمی دهد، مستندات کتاب خود را هم بازگو نمی کند. دومالان و دومینار خاورزشناسان فرانسوی مجموعه متون مور خان عرب، لاتین، یونان و ارمن را با نام مجموعه مور خان صلیبی(به همراه متن اصلی و ترجمه فرانسه) در قرن گذشته در پاریس در 16 مجلد منتشر کرده اند.نام تکمله آن اسناد ویژه تاریخ صلیبی ها 8 است.

کتاب صلیبی ها در شرق 9 اثر استیونسون 10 و یا شرق و غرب در ایام جنگ های صلیبی 11 تألیف کلودکاهن 12 از پژوهش های جدید غربی هاست.در ادامه پژوهش های غربی معاصر آثار زیر را می توان نام برد:

کتاب صلاح الدین ناب ترین قهرمان اسلام نوشته آلبرشامپدر 13 که در 1378 ش.توسط عبد المحمد روح بخشان به فارسی برگردانده شده است 14 (25)و شاهزاده خانم بعلبک اثر هنری رایدرها گارد 15 شامل وقایع جنگ های صلیب و احوالات صلاح الدین ایوبی ست که با قلم امیر حسین خان ایلخانی بختیاری به فارسی برگردان شده است(43).

2.مکتب تاریخ نگاری اسلامی 2-1.تاریخ نگاری قدیم

بدون تردید مسلمانان نسبت به صلیبی ها در زمینه تألیف منابع ویژه و دست اول جنگ های صلیبی ضعیف ترند.شاید از جمله علل آن غافلگیر شدن مسلمانان در این حملات و هجوم ناگهانی غرب علیه جهان اسلام، بسنده کردن تاریخ نگاران مسلمان به تاریخ نگاری حولیات و بی توجهی به تاریخ نگاری موضوعات باشد 16 .در صورتی که غربی ها از قرن یازدهم میلادی به بعد(از آغاز تجدید حیات فکری)به موضوع نگاری بیشتر از زمان نگاری و سال نگاری توجه داشته اند.گابریلی 17 علت اساسی اینکه مور خان مسلمان پدیده مهم جنگ های صلیبی را ناچیز شمرده و بدان (4).بخش هایی از این دو مجموعه در کتاب العلاقات السیاسه بین الامبرا طوریه الرومانیه المقدسه و الشرق الاسلامی که رساله فوق لیسانس عادل عبد الحافظ عثمان در یکی از دانشگاه های عربی ست.

(8). البته اثر دومالان و دمینار را می توان جزء منابع قدیم تلقی کرد.

(14).این کتاب قبلا توسط محمد قاضی ترجمه شده و با نام صلاح الدین ایوبی در 1369 توسط انتشارات زرین چاپ شده است.

(16).تاریخ نگاری براساس سال و زمان را تاریخ نگاری حولیات می نامند.مور خان مسلمان تا قرون پنجم و ششم هجری بر این اساس تاریخ نوشته اند، مانند طبری و ابن اثیر در الکامل فی التاریخ.تاریخ نگاری براساس موضوع که از این دوره به بعد در جهان اسلام شایع شد، تاریخ نگاری موضوعات نامیده می شود.مانند تاریخ ابن خلدون.

نپرداخته اند، حس برتری جویی مسلمانان نسبت به غربی ها می داند(12:139).یکی از علل مهم در این خصوص وضعیت جهان اسلام در دوره جنگ های صلیبی و درگیری میان فرقه های اسلامی بود.زمانی که علمای جهان اسلام، که به طور عمده از رهروان سنت و جماعت هستند، هر روز علیه مخالفان خود، به ویژه شیعیان(اعم از امامیه یا اسماعیلیه)فتوا صادرمی کنند، ولی نسبت به تهاجم صلیبی ها هیچ واکنشی نشان نمی دهند، تاریخ نگاران هم یه این موضوع که یک موضوع فرعی می نمود توجهی نداشتند.

الکامل فی التاریخ تألیف ابن اثیر 555-630 ق./1160 -1232 م.عز الدین علی بن محمد بن محمد بن عبد الکریم شیبانی، معروف به ابن اثیر جزری از تاریخ نگاران مشهور مسلمان در روزگار جنگ های صلیبی ست.در تاریخ عمومی خود به نام الکامل به تفصیل حوادث و جزئیات جنگ های صلیبی را از آغاز تا سال 628 ق.بیان کرده است.ابن اثیر آن بخش از اخبار جنگ های صلیبی را که خود درک نکرده است، بیشتر از آثار عماد الدین کاتب اصفهانی یعنی الفتح القسی فی الفتح القدسی و البرق الشامی و ابن قلانسی در ذیل تاریخ دمشق و نوشته ابن جوزی به نام الباهر چند المنتظم استفاده کرده است.

التاریخ الباهر فی الدوله الا تابکیه تألیف دیگر ابن اثیر است.هر چند ابن اثیر بیشتر به عنوان یک تاریخ نگار عمومی در جهان اسلام شهرت یافته است و ما بیشتر او را از خلال کتاب الکامل بررسی می کنیم، اما اهتمام او به سایر رشته های تاریخی مانند تاریخ اختصاصی، انساب و تراجم و رجال قابل توجه است. الباهر که درباره دولت اتابکان موصل نوشته شده؛به جنگاوری های عماد الدین زنگی و پسرش نور الدین علیه صلیبی ها پرداخته است.به ویژه جهاد نور الدین محمود زنکی با صلیبی ها و باز پس گیری بعضی شهرهای اسلامی را از مسیحیان در فاصله سال های 541-569 ق./1147- 1174 م.به دست او، به روشنی و وضوح ترسیم کرده است. خانواده ابن اثیر از صاحب منصبان دولت اتابکه موصل به شمار می روند لذا نویسنده در این کتاب تعصب خاصی نسبت به دولت مذکور به خصوص عماد الدین و نور الدین نشان می دهد.از طرف دیگر نویسنده علاوه بر تفصیل اخبار جنگ های صلیبی در فاصله حکومت اتابکان زنکی، گزارش های تاریخی خود را با نثری متکلف و غیر قابل قیاس با الکامل ارائه داده و از شعر و ضرب المثل فراوان بهره برده است.برای مثال در 565 ق./1169 م. صلیبی ها شهر دمیاط را در مصر محاصره کردند، اما شکست فاحشی متحمل شدند و بازگشتند.ابن اثیر آنها را با این جمله مورد تمسخر قرار داده است:«ذهبت النعامه تطلب قرنین فعادت بلااذنین» 1 (1:144).منابع ابن اثیر در این کتاب علاوه بر مراجع الکامل فی التاریخ شنیده های او از پدرش نیز هست.

ذیل تاریخ دمشق اثر حمزه بن اسد بن علی محمد تمیمی معروف به ابن قلانسی 470-555 ق./1077- 1160 م.

این کتاب حوادث تاریخی در منطقه شام را از 360 ق./970 م.تا زمان مرگ مؤلف یعنی روزگار فاطمی ها، سلجوقیان و دو جنگ اول و دوم صلیبی که خود شاهد آنها بوده است بیان می کند.ابن قلانسی به این سبب که در دوران جنگ های صلیبی می زیسته و دو بار منصب ریاست شهر دمشق را عهده دار بوده است، به اسناد رسمی دولتی دسترسی داشته و از آنها بهره گرفته است و این دسترسی و نیز مشاهده حوادث و معاصر بودن با آنها اهمیت فوق العاده ای به کتاب بخشیده است. اولین بار امد روز 2 (1854-1917 م.)خاورزشناس سوئیسی نژاد انگلیسی در 1908 م.درباره این اثر تحقیق کرد و آن را در لیدن چاپ کرد.تحقیق دیگر این اثر از دکتر سهیل زکار استاد تاریخ دانشگاه دمشق و متخصص جنگ های صلیبی ست که در 1403 ق.چاپ شده است(3).

البرق الشامی تألیف محمد بن محمد اصفهانی معروف به عماد الدین کاتب 519-597 ق./1125-1201 م.

کاتب اصفهانی صاحب دیوان انشا در دولت صلاح الدین و همراه او در جنگ با صلیبی هاست.کتاب او حاوی تاریخ سیاسی عصر صلاح الدین بین سال های 562 ق./1200 م.وزیر صلاح الدین ایوبی است.سنا البرق الشامی تألیف فتح بن علی بنداری مختصری از کتاب مذکور است.

(1).معنای این جمله چنین است:شتر مرغ در جستجوی دو شاخ بود که دو گوش خود را نیز از دست داد.

(2). zordemA

الفتح القسی فی الفتح القدسی اثر دیگر عماد الدین کاتب اصفهانی ست.کتاب مذکور حوادث فتح بیت المقدس را توسط صلاح الدین در سال های 583 و 589 ق.که سال مرگ اوست بررسی کرده است.اسنادی که در این دو کتاب به کار رفته است بر ارزش آنها به عنوان منابع معتبر تاریخی افزوده است.ابن اثیر جزری در تألیف الکامل از دو کتاب کاتب اصفهانی بهره جسته است.

تاریخ حلب تألیف محمد بن علی بن محمد بن احمد بن نزار تنوخی حلبی معروف به ابن عظیمی 482- 556 ق./1089-1160 م.

در فترت دو جنگ اول و دوم صلیبی بعد از کتاب ابن قلانسی قدیمی ترین منبع، تاریخ حلب ابن عظیمی مورخ و شاعر شیعی است.حاجی خلیفه در کشف الظنون به مفصل بودن این تاریخ اشاره دارد.اما آنچه اینک در دسترس است خلاصه ای بیش نیست و برای اولین بار کلود کاهن خاورزشناس فرانسوی بخش هایی از آن را منتشر نمود.عظیمی که خود شاهد و معاصر جنگ اول بوده است، حوادث شمال سوریه را(به عنوان کانون جنگ های صلیبی)تا 538 ق.ثبت کرده است.تاریخ حلب یک تاریخ عمومی ست 1 .

رسائل قاضی عبد الرحیم بن علی بیسانی 529- 596 ق./1134-1199 م.

او کار اداری خود را از آخرین سال های حکومت فاطمی در مصر شروع کرد و از 585 تا 588 ق.وزیر صلاح الدین ایوبی بود.رسائل او که حاوی مطالب ارزنده اجتماعی و سیاسی در این دوره است مورد استناد دیگران به خصوص هم عصر وی عماد الدین کاتب اصفهانی قرار گرفته است.

النوادر السلطانیه و المحاسن الیوسفیه تألیف یوسف بن رافع بن تمیم اسدی معروف به قاضی ابن شدّاد 539- 632 ق./1145-1234 م.

این کتاب کم حجم، با زبانی ساده در دو بخش تألیف شده است.بخش اول در مورد زندگی و فضایل صلاح الدین است و بخش دوم که اصل کتاب را تشکیل می دهد درباره لشکرکشی شیر کوه به مصر تا مرگ صلاح الدین نوشته شده است.ابن شداد خود شاهد بیشتر حوادث بوده و مواردی نادری را که ناظر نبوده از دیگران پرس و جو کرده است. البته کار او خالی از اشکال نیست البته ابن خلکان و ابوشامه برخی از روایات او را تصحیح کرده اند(41:17).

القوت تألیف حمدان بن عبد الرحیم اثاربی.این مورخ معاصر عظیمی و کتاب او در مورد تاریخ حلب است.او اهتمامی فراوان به جنگ های صلیبی داشته و می گویند اولین مورخ شمال شام است که درباره جنگ های صلیبی نوشته است.این کتاب مفقود شده است، ولی حموی در دو معجم خود و ابن عدیم در بقیه الطلب از آن گزارش و اطلاعاتی می دهند(44:ج 1، ص 89؛45:ج 4، ص 143؛23:ج 2، ص 274).معاصر او، نویسنده شیعه دیگری ست به نام علی بن عبد الله بن ابی جراده که در تاریخ مفقود خود مطالبی درباره جنگ ههای صلیبی و سلجوقیان نوشته است(30:15).

المنتظم فی التاریخ الملوک و الامم تألیف عبد الرحمن بن علی بن محمد جوزی معروف به ابن جوزی 508-597 ق./1114-1201 م.ابن جوزی این کتاب را به روش الکامل ابن اثیر نوشته و وقایع آن را تا حدود حوادث جنگ های صلیبی و روابط دولت های مسلمان با صلیبی ها مطالب فراوانی دارد.خئد او این کتاب را تلخیص کرده و مختصر المنتظم نامیده که بنا به گزارش رزکلی در الاعلام، هنوز طبع نشده است(23: ج 3، ص 316).

مرآة الزمان فی تاریخ الأعیان نوشته یوسف بن قزا و غلی ابن عبد الله معروف به سبط ابن جوزی(581 -654 ق./1185-1256 م.این کتاب همانند الکامل و المنتظم یک تاریخ عمومی ست.در فاصله حدود یک قرن و نیم از آغاز جنگ های صلیبی به بعد(510 تا 654 ق.)او روایات و اخباری را گزارش می دهد که در سایر مصادر پیشینیان یافت نمی شود.همچنین این مورخ بیشتر به شرح حال علماء توجه داشته است تا تاریخ سیاسی.

زبده الحلب من تاریخ حلب اثر عمر بن احمد بن هبه الله بن ابی جراده عقیلی معروف به ابن عدیم 588- 660 ق./1192-1262 م.این کتاب مختصر اثر دیگری از این مورخ است به نام بقیه الطلب فی تاریخ حلب.هر چند این کتاب تاریخ محلی ست، ولی مطالب مفصلی (1).این کتاب توسط ابراهیم زعرور تحقیق و در 1984 م.در دمشق چاپ شده است.

درباره جنگ های صلیبی و هجوم صلیبی ها به انطاکیه، حلب و سایر نقاط شمال سوریه دارد(31).

معادن الذهب 1 تألیف یحیی بن حمیده حلبی معروف به ابن ابی طی ء.

او یکی از مور خان شیعی و ساکن حلب بود.در کتاب خود که تاریخ محلی حلب است به اسناد و شنیده ها اهمیت فراوان داده است.مور خان بعدی چون ابن خلکان، ابوشامه و ابن فرات از آثار او بهره فراوان گرفته اند(46).

الروضتین فی أخبار الدولتین النوریة و الصلاحیة تألیف عبد الرحمن بن اسماعیل مقدسی معروف به ابوشامه 599-665 ق./1202-1267 م.حدیث شناس، فقیه و مورخ شامی ست که به تأسی از ابن عساکر و متأثر از روش او مسلمانان به ویژه نخبگان آنان در قرون پنجم و ششم هجری، به جنگ های صلیبی، به عنوان یک حادثه درجه دوم نگاه کرده اند زیرا مهم ترین مسئله در اندیشه آنان، دولت ها و فرقه های غیر هماهنگ با جریان کلی حاکمیت خلافت، به ویژه مذهب اسماعیلیه و دولت های پیرو آن بود.این دیدگاه علاوه بر فرعی دانستن جنگ ها صلیبی، در مکتب تاریخ نگاری اسلامی هم اثر گذاشت.

یعنی حدیث نگاری تدوین شده است.(38:ج 4، ج 5). منابع عمده ابوشامه در این کتاب عبارتند از:ذیل تاریخ دمشق اثر ابن قلانسی، النوادر السطانیه اثر قاضی ابن شداد و التاریخ الباهر اثر ابن اثیر.این نکته شایان ذکر است که ابوشامه التاریخ الباهر را به علت بد بین بودن ابن اثیر به ایوبیان به اندازه دو منبع دیگر جدی نگرفته است. جمال الدین ابن و اصل محمد بن سالم متوفی به 697 ق./1289 م.کتابی به نام مفرج الکروب فی اخبار بنی ایوب در شرح حال دولت ایوبیان نوشته است. او متأثر از ابوشامه و آن بخش از الروضتین است که در مورد دولت صلاح الدین و فرزندانش نوشته شده است.

بستان الجامع للتواریخ الزمان که ظاهرا به قلم فردی به نام عماد الدین اصفهانی 2 در سال های پایانی قرن ششم در حلب نوشته شده و اثری ست مختصر که براساس حولیات نگارش یافته است و حوادث یکصد ساله شام و مصر را از 492 تا 592 ق.بیان می کند.اطلاعات سودمند این گاهشمار از نزاریان شام و صلاح الدین ایوبی، از نقاط بر جسته این متن کوچک تاریخی ست(32).

صدق الاخبار یا تاریخ ابن سباط تألیف حمزه بن احمد بن عمر معروف به ابن سباط مغربی متوفای بعد از 926 ق. تاریخ مختصری ست که از آغاز هجرت پیامبر تا 926 ق. را شامل می شود.قسمت اول کتاب یعنی از سال یکم هجرت تا 525 مفقود شده و آنچه اینک در دسترس است از سال 526 تا 926 ق.را در برمی گیرد(16).ابن سباط وقایع مهم صفحات شرقی مدیترانه را براساس حولیات ذکر می کند.کتاب ابن سباط همانند تاریخ حلب عظیمی تألیف شده است.کتاب الاعلام و التبیین قی خروج الملاعین علی دیار المسلین از احمد بن علی حریری وقایع نگار قرن ده هجری، کتاب مختصر و پر غلط تاریخی تنها متن اختصاصی جنگ صلیب است(14).

در مکتب تاریخ نگاری اسلامی نیز همانند مکتب غربی، جغرافیدانان و جهانگردانی بوده اند که اطلاعات سودمندی درباره جنگ صلیب ارائه می کنند.مانند:

الاعتبار تألیف اسامه بن منقذ 488-583 ق./1095- 1187 م.

آل منقذ از فرمانروایان قلعه شیزر هستند که در شمال غربی سوریه یکی از قلاع راهبردی در جنگ های صلیبی بوده است.اسامه از امیران جنگاور و شاعر و ادیب این خاندان بود.سفرهای متعددی به مصر، شام، جزیره و سایر بلاد عرب کرد و اثر او به نام الاعتبار دستاورد همین سفرهاست و حاوی اخبار جنگ های صلیبی و حیات اجتماعی و فرهنگی مسلمانان وء مسیحیان در خلال جنگ های صلیبی در قرن ششم هجری ست.الاعتبار در توصیف بی خردی و ضعف علمی و اخلاقی مسیحیان و نیز تأثیر پذیری مثبت ایشان از مسلمانان، حکایات خواندنی دارد(6).

تذکره بالاخبار عن اتفاقات الاسفار اثر ابو الحسین محمد بن احمد جبیر اندلسی 540-614 ق./1145-1217 م. (1).این کتاب توسط احمد البیسومی تحقیق و از سوی وزارت فرهنگ دمشق در 1991 م.چاپ شده است.

(2).او غیر عماد الدین کاتب اصفهانی مورخ مشهور و منشی صلاح الدین ایوبی است.

این کتاب که به نام رحله یا سفرنامه ابن جبیر مشهور است، برای بیان اوضاع سیاسی و اجتماعی مصر و شام در ایام جنگ صلیبی منبع قابل توجهی ست خصوصا آنچه را ابن جبیر درباره اسماعیلیان نزاری بیان می کند در سفرنامه های دیگر کمتر می توان دید.درگیری آنها با گروهای سنی مذهب در شمال شام(10:305)، توصیف رئیس نزاریان شام-راشد الدین سنان(10:313-314)، و همچنین بیان تدابیر جنگی صلاح الدین(10:364)، مشارکت مسیحیان در کشاورزی شام(10:364-365) از مطالب بدیع سفرنامه ابن جبیر است.

یکی دیگر از جغرافیدانان مسلمان دوران جنگ های صلیبی عمربن محمد بن شریف ادریسی ست که در اواخر قرن پنجم هجری در سبته در مغرب الاقصی دیده به جهان گشود.او با تألیف نزهه المشتاق فی اختراق الافاق و تقدیم آن به روجر دوم 1 پادشاه صقلبیه 2 یکی از بزرگ ترین آثار جغرافیایی را در تمدن بشری خلق کرد(5).

در این اثر جغرافیایی اطلاعات سودمندی درباره اوضاع اجتماعی صفحات شرقی مدیترانه در روزگار جنگ های صلیبی یافت می شود.شرح وضعیت بازرگانی در سواحل شام، توصیف دقیق مکان های مذهبی اسلامی و مسیحی در شهرهای مختلف شام، گزارش جامع از فرقه سواران معبد 3 و حدیث اسماعیلیان نزاری در شام از مطالب مهم کتاب است.درباره اسماعیلیان و یکی از قلعه های آنان به نامحصن الخوابیمی نویسد: «و هذا الحصن حصن منیع و اهله حشیشیه خوارج فی الاسلام لا یعتقدون شیئا من البعث ولا القیامه من بعد الموت لعنوا بمذهبهم»(5:375).

ادریسی کتاب دیگری دارد به نام انس المهج و روض الفرج 4 که سیمای سرزمین شام را در روزگار جنگ صلیبی شرح می دهد.

ابو الحسن علی بن ابی بکر هروی جهانگرد موصلی و صاحب کتاب الا شارات الی معرفه الزیارات(4) قسطنطنیه پایتخت امپراتوری بیزانس را در دوران اما نوئل کومنوس 5 درنوردید و از دمشق نیز در 568 ق. قبل از آزادسازی آن توسط صلاح الدین ایوبی دیدار کرد. در 570 ق.وارد اسکندریه شد و سپس ساکن حلب شد و تا هنگام مرگش در 611 ق.آنجا ماند(15:64).گزارش هروی از نبرد حطین در 583 ق.، جنگ های مسلمانان با صلیبی ها در عکار در زمان جنگ سوم صلیب، اشاره مفصل به مکان های دینی و زیارتی مسلمانان و مسیحیان در شام مانند مسجد الاقصی، قبه الصخره و کلیسای قیامت از ویژگی های سفرنامه وی است.

یکی دیگر از منابع مکتب تاریخ نگاری اسلامی مناقب المولی سنان راشد الدین تألیف ابوفراس شهاب الدین نصر بن جوش مینقی ست.نویسنده که ظاهرا از داعیان نزاری شام بوده، در بیانی نسبتا مبالغه آمیز خصوصیات و تاریخ زندگی مخدوم و مولای خود سنان نزاری ب تصویر کشیده است.این رساله نخستین بار در 1877 م.توسط استانیلاس گویار(1824-1884 م.)خاورزشناس فرانسوی و پس از آن مصطفی غالب، محقق اسماعیلی معاصر با تحقیقی جدید و در ذیل کتابش به نام سنان راشد الدین شیخ الجبل الثالث چاپ شد.درهمین دوره ممالیک بحری، رکن الدین بیبرس دواتدار منصوری که یکی از امیران و دولتمردان سلطان منصور قلاوون، هشتمین حاکم مملوکی ست، دو منبع مهم بر جای گذاشته و در آنها مطالب مفید و دست اول از مناسبات سلطان بیبرس بندقداری با نزاریان شام نشان داده است.یکی التحفه الملوکیه فی الدوله الترکیه و دیگری مختار الاخبار که مختصری از اثر پیشین است.حکایت مناسبات اسماعیلیان نزاری با سلطان بیبرس و چگونگی استیلای او بر قلاع اسماعیلیان در این دو کتاب دیده می شود.در اواخر دوران جنگ صلیب که مقارن با ظهور مملوکان و چهره شاخص آنها یعنی بیبرس بندقداری است، تاریخ الملک الظاهر 6 که با نام های الروض الزاهر فی سیرة الملک الظاهر و حیاه بیبرس(2)نیز آمده، اطلاعات مفیدی ارائه می دهد، به ویژه نبرد بیبرس با نزاریان بر سر تصرف قلعه های آنان و همچنین مناسبات سیاسی و نظامی او با صلیبی ها.


نوع مطلب : جنگ ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جنگ های صلیبی - بیست دانلود

داستان طنز جنگ های صلیبی اثر آرش پاکروش ، داستانی با پس زمینه تاریخی و اتفاقات کاملا تخیلی است که به بررسی طنزگونه روابط گروهی از فرمانروایان و فرماندهین بزرگ این نبردها می پردازد . این داستان با شیوه نگارشی نوین و شبیه به سریال تلویزیونی نگارش شده است که شامل سه بخش می باشد : اصل داستان ، بخش تحلیلی و موسیقی های مربوطه . به عنوان بخش اول از این اثر ، متن اصلی داستان جهت دریافت آماده شده است ... بزودی سایر بخش ها نیز از طریق سایت 20دانلود.نت ارائه خواهد شد .

امیدواریم با مطالعه داستان لحظات خوشی را سپری کنید ...

اطلاعات جانبی :

 • تعداد صفحات : 13
 • پسوند : PDF.

قیمت : رایگان

دانلود - با حجم 1.3 مگابایت

رمزعبور: www.20download.net (به کوچک بودن تمامی حروف دقت کنید)

نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

جنگ ایران وعراق در واقع از تیر ماه 1359 آغاز شد ، زمانی که برژینسکی در مرز اردن -عراق با صدام حسین ملاقات کرد و تعهد نمود از هجوم سراسری ارتش عراق علیه ایران جمایت کند . پیش بینی ها چنین بود که در این جنگ عراق پیروز شود ، نظام جمهوری اسلامی متزلزل گردد وعناصر طرفدار غرب در مصادر امور قرار گیرند ، ولی چنین نشد ...

سرانجام در آخرین روزهای تیر ماه 1367 با فرمان امام خمینی به سپاه پاسداران وحضور گسترده نیروهای مردمی در جبهه ها ، لشکر کشی مجدد به خاک ایران شکست خورد منافقین که در آخرین تجاوز به عنوان عاملی تعیین کننده به کمک ارتش عراق آمده بودند ، سرکوب شدند . دشمن ناچار تن به متارکه جنگ داد ودر تاریخ  29/5/1376میان ایران وعراق آتش بس برقرار شد .

شروع جنگ تحقیقاً برای نابودی انقلاب بود از آن رو که شرقی ها وغربی ها از این انقلاب راضی نبودند ، غرب که بیشترین منافع را در ایران داشت ، انقلاب را مستقیماً علیه منافع خود دانست ، باید در ایران شرایطی به وجود می آمد که دیگران ناامید شوند وبگویند نمی شود بدون اتکا به شرق وغرب انقلابی باقی بماند ویکی از اهداف جنگ ، تحقق این امر بود وبرای سرکوبی ومهار انقلاب ، مارکسیسم غرب و امپریالیسم غرب در این هدف به تلافی رسیدند وصدام ونقطه تقاطع خطوط فوق بوده و از آنجا شروع کردند و بر روی ایران فشار آورند .

 

از فرمایشات امام خمینی (ره )   3/12/1367

هر روز ما در جنگ برکتی داشته ایم که در همه صحنه ها از آن بهره جسته ایم .

ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده ایم . مامظلومیت خویش وستم متجاوزان را در جنگ ثلبت نموده ایم .

 ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق وغرب را شکستیم .ما در جنگ به مردم جهان وخصوصاً مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرتها وابر قدرتها سالیان سال می توان مبارزه کزد .

جنگ ما فتح فلسطین را به دنبال خواهد داشت .

جنگ ما جنگ حق وباطل بود وتمام نشدنی نیست .

جنگ ما جنگ فقر وغنا بود .

جنگ ما جنگ ایمان ورذالت بود واین جنگ از آدم تا ختم زندگی وجود دارد .

ما در جنگ بر ای یک لحظه هم نادم وپشیمان نیستیم .

راستی مگر فراموش کرده ایم که ما برای ادای تکلیف جنگیده ایم ونتیجه فرع آن بوده است ؟ 

 دشمنـــان منطقـــه ای :

وقوع انقــلاب اســـلامی در ایـــران زنگ های خطر را بقـوت تمام برای حكومت‎های منطقه بصدا در آورد. مناقــشات موجود در منطقه یا پیرامون اسراییل و سرزمین های اشغال شده  دور می زد و یا به تنـــازعات جناحهای تند و محافظه كار برای  در دست گیری قدرت مربوط می شد.

نزاع اعـراب با اسراییل؛ بر سر غصب سرزمین های عربی و جریحه دار ساختن غرور عربیت بود و حداكثر اینكه جناحهای افــراطی؛ به اسراییل به مثابه پایگاه امپریالیسم در منطقه می نگریستند و اینها همه تا جایی كه به رژیم های موجود بر می گردد قابل تحمل است.

تحقق انقلاب اسلامی در ایران و بر هم خوردن موازنه های موجود در روابط بین المللی منطقه؛ مسائل جدید و پیش بینی نشده حادث گــشت. این بار نیروئی در منــــطقه بوجود آمده است كه محتــوائی متفاوت از دیـگر حكومت های قبلی دارد.این اولین انقلاب اجتماعی در تاریخ نوین خاورمیانه است. این اولین انقلاب سیاســی- اجتماعی؛ مدعی اسلام و هویت اسلامی است. یعنی آن چیزی كه در تاریخ جدید عمدتا «در حاشیه بسر برده و در حال به متن آمده و در تلاش بسیج اعراب كه قبل از عرب بودن مسلمانند و این مسلمانی ارزش واقعــی آنان را رقم می زند؛ می باشد».

و بالاخره این انقــــلاب در كشوری روی داده كه از لحاظ موقعیت جغــرافیایی؛ امكانــــات اقتصادی و تعداد جمعیت مقامی غیر قابل رقابت را بخود اختصاص داده است. انقــلاب اســلامی ایــــــران منطقه را در آستانه مسائلی مهم و متفاوت از قبل قرار داد. كمپ دیــــوید با از دست رفتن نزدیك ترین متحد منطقه ایش و تبدیل آن با نظامی بكلی متفاوت به تلخی گرایید.

جــنــــــگ تحـــمیلی :

زمینه های حمله عراق به كشور ما در 31 شهریور 1359 طولانی ترین جنگ را در منطقه پس از جنگهای صـلیبی سبب گردید. این جنـــگ كه قرار بود بر اســـاس محاسبات عراق ظرف 3 الی چند هفته به انجام خود برسد؛ بیش از 96 ماه را پشت سر گـــذارده كه این رقم به تنهائی 27 بار طولانی تر از تمامی جنگهای میان اعراب و اسرائیل می باشد.

حمله عراق به جمهوری اســــلامی؛ دومین حادثه بزرگ در منطقه پس از سقوط رژیم شاه و پیروزی انقلاب اســــلامی می باشد. قریب یكسال قبل از این حمله یعنی در 13 آبان 1358؛ سفارت آمریــكا توسط گروهی از دانشجویان كه نام خود را دانشجویان مسلمان پیرو خط امــــام نهاده بودند اشغـــال شد و یكی از طولانی ترین گروگان گیری های تاریخ را بوجود آورد. اشغال سفارت آمریكا كه به دنبال تحریكات این كشور علیه انقلاب اسلامی و چند گانگی و اختلاف تفكر و روش میان زمامداران جدید ایران صورت گرفت؛ بازتاب گسترده ای در جهان و منطقه برجای نهـــاد. آمریـــكا به عنوان نیروی استعمـــــارگر اصلی جهان و حـــامی   قدرتمند شاه نمی توانست از سوی انقلاب نادیده انگاشته شده  و با آن از موضع خصومت تلاقی نگردد.

در واقع بزرگترین ضربه در صحنه سیاست بین المللی با وقوع انقــلاب اســـــــلامی متوجه آمریكا گردید كه بیشترین منافع را در هنگام رژیم شاه از موقعیت جغرافیائی و زمینه های سیــــاسی  اقتصـــادی و نظامی این كشور می برد.‌ آمریكا در صدد بود كه با كمترین خرج؛ بیشترین جبران مافات را نماید و دولت مردان وقت حاكم بر ایران؛ نیز خوش بینانه بر این خیال بودند كه با وجود یك حكومت ملی و مردمی در ایران می توان با آمریكا روابطی بر پایه استقلال بنا نهاد. اشغال سفارت كه تجربه های نوین در جهــــان و منطقه علیه استكبار و امپریالیسم بود؛ نه تنها آمریكا را از برقراری  روابط عادی در كوتاه مدت نا امید ساخت؛ حكومت های متكی بر امریكا و رژیم های محافظه كار منطقه شدیدا؛ احساس ناامنی كردند و بسیج سیــاستهای نظــامی- اقتصادی برای سرنگونی حكومت جدید كه همچنان بر طبل انقلاب می كوبد را از سوی آنان سبب گردید. از سوی دیگر ماهیت انقلاب به همراه خاطرات تاریخی این كشور از همسایه شمالی خود و بالاخره سیـــاست نه شرقی و نه غربی انقلاب؛ فرصتی را برای نزدیكی انقلاب با روسیه شوروی فراهم نمی كرد. روسیــــــه شوروی نیز با وجود تمامی منافعی كه سیاست آمریكائی انقلاب برای این كشور بوجود آورده بود دلائــــلی برای نگرانی از ماهیت حكومت جدید در تهران داشت. دلائلی كه با گذشت روزگار شدت می گرفت.

موقعیت جمهوری اسلامی در آغاز جنگ :

در هنگام شروع جنگ نظام جمهوری اسلامی در سطح جهانی از سوی افكــار عمــومی ساخته تبلیغات جهانی؛ نظامی اخلالگر و مغایر با سیاستهای  رسمی بین المللی معرفی شده بود. به عبــــارت دیگر استكبار جهـــانی زمینه را برای بسر عقل آوردن این عصیانگر و ادب كردن این حكومت هنجار شكن  فراهم كرده بود.

در زمینه رویدادهای داخلی نیز؛ وقایع بگونه ای سیر می كرد كه در ذهن ناظران خــــارجی بیش از هر چیز تشتت و از هم پاشیدگی و ضعف و سستی را القا می كـــرد و طماعان آنان را به طمع می انداخت. در صحنه سیاست داخلی؛ تشتت و چند گونگی آرا در حد نهایت خود جلوه می كرد. سقــوط دولت مــوقت؛ اختلافات و جهت گیریهای داخلی را پایان نداد بلكه آنها را در مسیر تازه ای قرار داد.در مجموع گروهی از دولت مردان و سیاست مداران پیرامون اولین ریاست جمهوری گرد آمدند و گروهی دیگر حول روحانیت در صحنه؛بویژه دكتر بهشتی؛ دبیر كل حزب جمهوری اسلامی كه سرانجام جان خود را بر سر این راه   گذاشت؛ جمع شدند.

سایر فرقه ها و گروه های قابل ذكر و تمامی امكانات سیاسی- روانی نیز به همین گونه دوباره جمع شده بودند و در چشم ناظران خارجی؛ و آگاهان داخلی؛همه چیز حاكی ا زیك اختلاف و تفرقه عظیم سیاسی بود.

مشكلات اقتصادی حكومت جدید هم با توجه به دو عامل؛یكی تلاطم و نابسامانی های طبیعی یك انقلاب و دوم كمبود ارز؛ مشكلات ناشی از قطع فروش نفت به عنوان مهمترین منبع درآمد كشور و   خروج سرمایه های كلان در زمان انقلاب از سوی وابستگان رژیم ساقط شده؛ كشور را در آستانه وضعی شبیه به ورشكستگی قرار داده بود.

مشكل گروهها؛ بخشی دیگر از نا بسامانی های انقلاب را رقم می زد. این گروهها در سه زمینه به تضعیف انقلاب اشتغال داشتند؛ یكی ترور یا بدنام كردن شخصیت های موثر انقلاب بود. زمینه دوم ایجاد آشوب و ناامنی در مناطق دور از مركز و سرزمین های قومی و دامن زدن به مسائلی از قبیل خود مختاری بود.زمینه سوم فعالیت گروهها در تفرقه سیاسی داخلی؛ دامن زدن به نابسامانی ها و سرانجام آمادگی برای یك جنگ داخلی در جهت بدست گیری قدرت بود. سازمان مجاهدین (منافقین) مهم ترین و فعال ترین این گروه ها بود. بخش اعظم تبلیغات و تحركات خیابانی به نفع « بنی صدر» رئیس جمهوری ایران از سوی اینان صورت می گرفت. عــراق تنها كشوری  در منطقه بود كه می توانست به بهره برداری شیطـــانی جواب مساعد دهد. موقعیت جغرافیائی این سرزمین كه حائل میان ایــران و دیگر اعــــراب است؛ جمعیت مناسب؛ ارتش قوی؛ اقتصاد نسبتا منسجم؛ عامل عربیت؛ داشتن یك رابطه  دوستانه با  روسیه شوروی؛ وجود یك فرد قدرتمند و فرصت طلب در رهبری آن و بالاخره تخاصمات تاریخی دو كشور ایران و عراق عواملی هستند كه عراق را قادر و تشویق به این تجاوز می نمود. كه پس از صلح مصر با اسرائیل در صدد بود تا مقام ممتاز مصر را در جهان عرب تصرف كند؛ بهترین فرصت را به زعم خود در یك جنگ عربی یافت.

صعود تدریجی ولی مطمئن ده ساله صدام حسین ازعضوی همانند اعضای ارشد حزب بعث به رهبری تام و تمام این كشور و كودتای خزنده صــــدام علیه حسن البــــكر كه نه همچون صدام افراطی بود و نه جاه طلب؛ شرایط را برای شروع جنگ فراهم كرده بود.

این جنگ نه تنها می توانست عراق را به مقــــام شامخ رهبری اعراب نایل گرداند و بدنبال سقوط رژیم شاه؛ ژاندارم جدید منطقه گردد كه اصولا الحـــاق بخش وسیعی از خاك ایــران؛ عمدتا در منطقه نفت خیز جنوب؛ آن گونه كه از سوی رهبری این كشور اعلام شد؛ « قادسیه» جدیدی را رقم می زد.

از سوی دیگر نفوذ انقلاب به یكی از مساعدترین كشورهای عربی را كه اكثریت جمعیت آن را شیــــعه تشكیل می دهد؛ مرتفع می ساخت.

اقدامات خصمانه عراق علیه انقلاب اسلامی ایران؛ قبل از پیروزی انقــلاب آغاز شد. ایجاد محـــدودیت برای امام خمینی كه به هجرت ایشان به پـــاریس انجامید؛ سفر فرح به عــــراق در پاییز 1357 یعنی پس از وقایع خونین 17 شهریور همان سال كه نوعی مبارزه طلبی انقلابیون ایران به حساب می آمد.

پس از پیروزی انقلاب نیز تحركات عـــــراق برای لطمه زدن به روابط دو كشور و آسیب رساندن به حاكمیت انقلاب ادامه یافت.اخراج پنجاه هزار نفر اتبـــاع شیعه مذهب این كشور و راندن آنها به مناطق مرزی ایران به جرم ایـــرانی الاصل بودن علامتی آشكار از انـــدیشه نژادی حاكم بغداد بشمار می رود. افزودن بر اخراج این عده كه ظاهــــراً می توانستند در روز مبادا هواداران انقلاب اسلامی در آن كشور بوده باشند؛ سركوبی و قلع روحانیون و علمای اسلامی از جمله به شهادت رساندن سید محمد باقر صدر برای پیشگیری از تحول وی به «خمینی عراق » بخشی دیگر از عوامل خطرناك و مخالف مشی نژادپرستانه و تجاوز كارانه حـــزب بـــعث می باشد. پناه دادن به فراریان انقـــلاب اســــلامی؛ بخصوص امرای ارشد شاهنشاهی و در اختیار قرار دادن امكانات برای تحریكات آنها؛ از دیگر اعمـــال خصمانه علیه حاكمیت انقلاب بود. تشكیل ” جبهـــه آزادیبخش عربستـــان “ و تجهیز اعضا این جبهه برای خرابكاری از جمله بمب گذاری در مراكــز تجمع مردم و منفجر ساختن لوله های نفت در همین ارتباط بود. تغییر نام خوزستان به عربستان؛ اهـواز به الاحواز؛ خرمشهر به محمره و ... آشكارا ادعاهای ارضی رژیم بغداد را به اثبات می رسانید.

نباید تصور شود كه این اقدامات پنهانی صورت می گرفت . صــدام و دیگر مقامـــــات رژیم بعث آشكارا و به كرات این اقدامات را تایید كردند از جمله می توان به این جملات صدام به مناسبت دوازدهمین سالگرد انقلاب عراق ( 17 ژوئن 1980-27/3/59 ) اشاره داشت : ” ما به مبــــارزات خلقهای ایـــران علیه دیدگاهای عقب افتاده و خود كامه و علیه جهتگیری های منحرفی كه زیر پوشش مذهب مخفی می شوند ولی در روش هایشان به مرز كفر ورزیدن به دین اسلام و ارزشهای والا و تمـــدن پاك و اصیل آن رسیدند؛ درود می فرستیم. ما به خلق مبارز عربستان كه در راه آزادی و برابری علیه دار و دسته  نـــژاد پرستی كه او را از ساده ترین حقوق زندگی و ایده ها محروم ساخته است و كاروانهای شهیدان   شرا تقدیم می دارد؛ درود می فرستیم.“

تبدیل خوزستان به عربستان یكی از شرایط سه گانه صـــــدام برای پایان دادن به اعمال خصمــــانه علیه ایران عنوان شد.صدام در مصاحبه خود در تاریخ فروردین 59 این سه  شرط را اعلام داشت:

الف- خروج بی قید و شرط ایران از جزایر تنب كوچك و تنب بزرگ و جزایر ابوموسی

ب- بازگرداندن دنباله شط العرب به حالت قبل از سال 1975

ج- به رسمیت شناختن عربی بودن خوزستان

انگیزه های عراق برای حمله به ایران :

اگر بخواهیم به یك جمع بندی فشرده در مورد انگیزه های رژیم عـــــراق برای حمله به ایـران دست یازیم باید گفت كه یك انگیزه و محـــرك قوی برای این تجاوز همان مسئله ای كه تحت عنوان خلع ســــلاح داخلی و بین المللی است می باشد. اهداف این انگیزه عمدتاً به باجگیری منطقه ای و تصرف قسمتی از خاك ایران و نظائر آن محدود می گردد.

انگیزه و محرك دوم در حمله عراق به ایران؛ نقش انقلاب اسلامی و خطراتی كه از این ناحیه متوجه حكومت عراق می شد؛ می باشد. این انگیزه و خطر انقــــلاب برای حكام بعث مبارزه سرنوشت سازی را سبب گشت. كافی است به عنوان دلیل به این جمله طه یاسین رمضان مرد قدرتمند شماره 2 عراق استناد كرد.

” ما به این نكته تاكید می كنیم كه جنــــــگ به پایان نخواهد رسید مگر اینكه  رژیم حاكم بر ایران به طور كلی منهدم شود زیرا اختلافات اساسی بر سر چند صـــد كیلومتر مربع زمین یا نصف شط العرب كه سبب بروز جنگ شده بود نیست بنابراین جنگ ما با ایران بر خلاف آنچه بعضی از خائنین به ملت عرب ادعا می كنند یك جنگ مرزی نیست كه بتوان آنرا به تعویق انداخت بلكه در حقیقت سرنوشت است.“

جنگ عراق علیه ایران نتیجه یك توطئه بین المللی و اتحاد طبیعی اهداف عراق با منافع غــــرب و ارتجـــــاع منطقه و از دیدگاهی دیگر حادثه ای طبیعی در روند یك انقلاب اسلامی و جهان شمول می باشد..

نوع مطلب : جنگ ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نام کتاب:آموزش پختن حلواناشر: فارسی کتاب
نویسنده: نامعلوم
زبان: فارسیقالب:pdfصفحات: ۴حجم: Kb 364
توضیح مختصر: آموزش پختن انواع حلوا ها

halva دانلود کتاب آموزش پختن حلوا

حلوا

trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا trans دانلود کتاب آموزش پختن حلوا

 

حجم : 364 کیلوبایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نام کتاب: واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات
 ناشر: فارسی کتاب
 نویسنده: علی اصغر رضوانی
 زبان:فارسی قالب:PDFصفحات: ۳۱۱حجم: ۱٫۲۰ Mb
توضیح مختصر:
vagheashoora دانلود کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات

فهرست کتاب واقعه عاشورا و پاسخ به شبهات:

- پیشگفتار

- شخصیت امام حسین علیه السلام

- یزید و خاندان او

- عزاداری

- مرثیه خوانی

- گریستن

- تاثیرات عاشورا

- سجده بر تربت امام حسین

- پاسخ به شبهات

 

حجم : 1.20 مگابایت
حجم : 1.20 مگابایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نام کتاب: خواستگاری یا انتخاب
ناشر: فارسی کتاب
نویسنده: م. مودب پور
زبان: فارسیقالب:pdfصفحات: ۹۱حجم: ۹۹۷ Kb
توضیح مختصر:  دانلود رمان خواستگاری یا انتخاب


حجم : 997 کیلوبایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

trans دانلود رمان راز داوینچی

نام کتاب: راز داوینچیناشر: فارسی کتاب
نویسنده: دن براون
زبان: فارسیقالب:Pdfصفحات: ۴۴۱حجم:۱۰٫۵۱ Mb
توضیح مختصر
davinci دانلود رمان راز داوینچی

خلاصه رمان راز داوینچی:

ماجرای داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد که پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده است و تاریخ‌دانانی با آن موافقند. کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری‌ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن‌ها داشته‌اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.

تئوری‌های مختلف دیگری نیز در این کتاب وجود دارند؛ مثلاً این که لئوناردو داوینچی همجنسگرا بوده است و نقاشی معروف «مونالیزا» در واقع پرتره داوینچی از خودش به شکل یک زن است.

داستان کتاب در کشورهای فرانسه و بریتانیا و در بعضی اماکن مشهور این دو کشور اتفاق می افتد. (مثل موزهٔ لوور و صومعه‌ای که به صومعه برهنه موسوم است و همچون نقاشی مشهور داوینچی از آناتومی انسان ژست گرفته و پیغامی رمزی نیز در کنارش نوشته شده است).

پنج ماه پیش از شروع داستان، واتیکان به اسقف آرینگاروسا، رهبری یک فرقة مسیحی تندرو و مبتنی بر ریاضت های سنگین جسمانی موسوم به اپوس دئی (یعنی: کار خدا) اعلام می‌کند که می خواهد دست از حمایت از این فرقه بردارد و ۲۰ میلیون یوروی اهدایی فرقه را هم پس خواهد داد. فردی موسوم به استاد که در اصل قصد تخریب وجههٔ کلیسا و اپوس دئی را دارد، به اسقف پیشنهاد می‌دهد در ازای ۲۰ میلیون، جام مقدس گمشدهٔ عیسی را در اختیارش بگذارد تا اپوس دئی قدرت و محبوبیت زیادی پیدا کند. ولی در حقیقت با استفاده از یکی از نیروهای اسقف به قتل اعضای دیر صهیون که مخالفان قدیمی کلیسا و حافظان جام مقدس هستند، می‌پردازد تا خودش بتواند جام را به دست بیاورد.

استاد اعظم دیر صهیون که رئیس موزه لوور است پیش از مرگ، اسرار یافتن جام را به نوه اش (سوفی) منتقل می‌کند و از او می خواهد از دانشمندی آمریکایی (رابرت لنگدان) که در نمادشناسی مذهبی و دیرین‌شناسی متبحر است کمک بخواهد. این دو با وجود تعقیب بی امان پلیس و نیروهای استاد، مرحله به مرحله به جام مقدس نزدیک می‌شوند و در این راه از یک تاریخ دان انگلیسی (تیبنیگ) هم کمک می‌گیرند که در نهایت معلوم می‌شود خود استاد است. نهایتا پرنسس سوفی خانواده گمشده اش را پیدا می‌کند و لنگدان هم جام مقدس را؛ و تازه، همدیگر را هم پیدا می‌کنند.

حجم : 10.51 مگابایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

trans دانلود رمان جنایت و مکافات

نام کتاب: جنایت و مکافاتناشر: فارسی کتاب

نویسنده: فیودور داستایفسکی

زبان: فارسیقالب:Pdfصفحات:۷۹۰حجم: ۹٫۶۴ Mb
توضیح مختصر:
crime and punishment دانلود رمان جنایت و مکافات

مضمون و درون مایه این اثر فیودور میخاییلوویچ داستایوسکی، تحلیل انگیزه‌های قتل و تأثیر قتل بر قاتل است که نویسنده مسئله رابطه میان خویشتن و جهان پیرامون و فرد و جامعه را در آن گنجانده است. رفتار «راسکولنیکف» در این داستان را میتوان در دیگر آثار نویسنده همچون یادداشتهای زیرزمینی و برادران کارامازوف نیز مشاهده کرد، او میتواند با توجه به توانایی‌هایش کار خوبی برای خود پیدا کند درحالیکه بسیار فقیرانه زندگی میکند. و همچنین «رازومیخین» وضعیتی مشابه با او دارد ولی بسیار بهتر از او زندگی میکند و هنگامی که به راسکولنیکف کاری پیشنهاد میکند او از این کار سرباز میزند و به رغم اینکه که پلیس هیچ‌گونه مدرکی علیه او ندارد او آنها را به خود مشکوک میکند.

 

trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات trans دانلود رمان جنایت و مکافات

حجم : 9.64 مگابایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

Jeld 8 دانلود مجله دانش شماره هشتم

نام: دانلود مجله الکترونیکی دانش شماره هشتم

صفحات: ۲۷

موضوعات: اخبار دانش، تازه های آی تی، تکنولوژی و فناوری

برخی از عناوین شماره هفتم مجله الکترونیکی دانش:
پزشکی: ژنی که باعث می شود مهربان تر به نظر برسید
پزشکی: خون آزمایشگاهی در رگ های یک انسان جریان یافت
نجوم: فضا پیمای گمشده روسی هنوز زنده است
نجوم: پیشرفته ترین رصد خانه روی زمین
تکنولوژی: ربات زندان بان وارد می شود
تکنولوژی: فلزی به سبکی قاصدک
تکنولوژی: باتری با قابلیت ۴۰۰۰ بار شارژ
نوت بوک و تبلت: اچ پی به ساخت کامپیوترهای شخصی ادامه می دهد
نوت بوک و تبلت: توقف تولید نوت بوک از سوی سامسونگ
آی تی: الهام گرفتن استیو جابز از تخم مرغ
آی تی: آفیس ۱۵ ژانویه می آید
آی تی: دو روش به روز رسانی برای ویندوز ۸
آی تی: ویژگی شبکه ملی اطلاعات
آی تی: سیم کارت رایتل سه روزه تحویل می شود
آی تی: فروش اینترنت بی کیفیت در کشور ممنوع شد
امنیت: هشدار برای بدافزارهای ویژه ی اندروید
امنیت: بدترین رمز های عبور سال ۲۰۱۱
سخت افزار: هارد دیسک ها ارزان می شود
سخت افزار: مانیتور جدید ال جی!
ترفند: آدرس های مسدود شده در ایمیل
آموزش: افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز ۷ و ویستا
بازی: Gearbox استودیو جدید خود را معرفی کرد
بازی: آیا فایرفاکس با گرشاسب سر لج دارد؟
فناوری دیجیتال: کف دست از نوع لمسی
فناوری دیجیتال: نازکترین گوشی جهان
فناوری دیجیتال: بازی واقعی
موبایل: آیا آمازون در حال ساخت تلفن هوشمند است؟
موبایل: ایده های نوکیا برای آینده
موبایل: فروش آنلاین آیفون ۴sUnlocked شروع شد
خودرو: فولکس واگن cc مدل ۲۰۱۳
خودرو: یک خودروی ایرانی
خودرو: رونمایی هیوندای آزرا مدل ۲۰۱۲
خودرو: آئودی S8 رقیبی قوی برای AMG
سرگرمی: تصویر برجسته(استریوگرام)
سرگرمی: تصویر مفهومی

و …

جستجوهای ورودی:

دانلود رایگان مجله دانش + مجله ۸ صفحه ای + مجله دانش شماره + دانلود مجله دانش + 

حجم : 5 مگابایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نام کتاب: دریا
ناشر: فارسی کتاب
نویسنده: علی اکبر
زبان: فارسیقالب:pdfصفحات: ۱۷۰حجم: ۱٫۳۱ Mb
توضیح مختصر:  دانلود کتاب رمان دریا| م. مودب پور

trans دانلود کتاب رمان دریا| م. مودب پور trans دانلود کتاب رمان دریا| م. مودب پور

 

جستجوهای ورودی:

کتابهای م مودب بور + دانلود رایگان رمان نوجوان + دانلود کتاب اندرید + دانلود رمان الکترونیک جین ایر + دانلودکتاب رمان برای اندروید + دانلود رایگان رمان های عشقی خارجی pdf + دانلود رایگان کتاب اندرید + معرفی کتابهای نشرعلی + کتاب های الکترونیکی رمان آندروید + جین آستین دانلود رایگان رمان + کتاب ورمان برای اندرویید + دانلود رمان شاه ماهی pdf + دانلود رمان عاشقانة خارجی + دانلود مجانی کتاب در حلقه رندان + دانلود رمان موبایل نشرعلی + دانلود رمان نشر علی + دانلود کتاب الکترونیکی ترسناک برای موبایل + کتاب رمان موبایل آندروید + بامداد خماررمان موبایل دانلود پی دی اف + ایبوک داستان فارسی + انلود رمان شاه ماهی برای موبایل + لیست کامل رمانهای نشرعلی + دانلود رمان اینترنتی + دانلود کتالهای ترسناک فارسی + کتابهای الکترونیکی م مودب پور + دانلود کتاب های الکترونیکی برای اندروید + دانلود کتاب نیمه ی تاریک ماه pdf + دانلود کتاب موبایل از م مودب پور + دانلود کتاب صوتی اما از جین آستین + رمان رایگان خارجی برای موبایل + دانلود کتاب رومان اندروید + دانلود کتاب رمان میم معدب پور رایگان + دانلود کتاب رمان الکترونیکی + دانلود کتاب دفاع از هند + دنلود کتب رمان عشقی pdf + دانلود کتاب داستایوفسکی + کتاب های صوتی رمان خارجی + دانلودبامداد خمار + دانلودرمان موبایل نشر علی + لینک دانلود کتابهای مودب پور + کتاب رمان عاشقانه خارجی + فهرست کتب عاشورا + سایت م مودب پور + رمان یاسمین برای اندروید + رمان گمشده نوشته دانیل استیل + معرفی کتابهای مودب پور + رمان رکسانا PDF + معرفی رمانهای نشرعلی + پی دی اف برادران کارامازوف فارسی + رمان خیلی عاشقانه و پر از کل کل + 

حجم : 1.31 مگابایت
نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دانلود رایگان کتاب رمان آهنگ برنادت

برنادت سوبیرو(به فرانسوی( Marie-Bernarde Soubiroux در ژانویه ۱۸۴۴ - ۱۲۲۳ ه.ش -در روستای لورد در جنوب فرانسه به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند خانواده ۷ نفره و فقیر خود بود. او مدعی شد بانویی مقدس را می‌بیند و با او گفتگو می‌کند .عده‌ای به او ایمان آورده و عده‌ای دیگر او را دروغگو خواندند ولی حرف‌های برنادت که از طرف آن بانوی مقدس ( احتمالا مریم مقدس) بیان می‌کرد و به همه مردم روی زمین پیامهای خوب زیستن را ابلاغ می‌نمود. پدر او آسیاب آبی را اداره می‌کرد که در کنار یک جوی آب زلال بود که آبش سرانجام به درون رودخانه گیو (Gave) می‌ریخت. برنادت در طول زندگیش معجزات بسیاری از جمله شفای بیماران لاعلاج انجام داد و سرانجام در ۱۶ آوریل 1879 - بهار ۱۲۵۸هجری شمسی - در سن ۳۵ سالگی از دنیا رفت.

۵۵ سال بعد از مرگش از طرف کلیسا به عنوان قدیس حامی بیماران، خانواده و فقرا پذیرفته شد. پس از ۱۲۷ سال، مقامات بدن او را از کلیسایی که وی در آنجا دفن شده بود بیرون آوردند و دیدند که جنازه‌اش نپوسیده است و این محل امروزه زیارتگاه کاتولیک‌ها می‌باشد.

تجربه و شهوددر سن چهارده سالگی برای اولین بار حالت شهود به او دست می‌دهد و طبق گفته خودش "یک خانم کوچک و جوان" را در تو رفتگی تخته سنگی می بیند. این تجربه ۱۸ بار دیگر برای او تکرار می‌شود. در دیدارهای بعدی عده‌ای از مردم هم با او می‌رفتند ولی گویا دیگران چیزی نمی دیدند. در همان مکان امروز مجسمه‌ای از مریم مقدس قرار داده شده است. آن خانم جوان از برنادت می خواهد که به مدت ۱۵ روز به همان مکان برود. برنادت هیچ گاه او را معرفی نکرد و تنها او را "خانم" صدا می‌کرد ولی مردم شهر گفتند که او مریم مقدس بوده است.در ۱۳ امین دیدار برنادت به مادرش می‌گوید که خانم به او گفته است : " برو پیش کشیش‌ها و بگو در اینجا کلیسای کوچکی بنا کنند. بگذار دسته‌های مردم به اینجا بیایند." برنادت به همراه دو خاله خود نزد کشیش منطقه دومینیک پیرامال Dominique Peyramale می‌رود و خواهش خود را به اطلاع او می رساند. اما کشیش که به معجزه و شهود اعتقادی نداشته می‌گوید که این خانم باید هویت خود را آشکار کند. برنادت در دیدار بعدی این را به خانم می‌گوید اما او تنها کمی خم می‌شود و لبخند می‌زند. کشیش از برنادت می خواهد که باید ثابت کنی که این خانم واقعی است و برای این کار به او بگو معجزه‌ای انجام دهد که قابل دیدن باشد. بوته گل سرخ زیر فرورفتگی داخل کوه که خانم کوچک در آنجا ظاهر می‌شد در بهمن ماه - اواسط فوریه - گل می‌دهد. در آخرین دیدار آن خانم به برنادت می‌گوید که از آب چشمه‌ای که در زیر سنگ جاری است بنوشد و از گیاهان اطراف بخورد. آنجا چشمه‌ای وجود نداشت. برنادت فکر می‌کند که شاید در زیر زمین چشمه‌ای باشد، با دستهایش خاک گل آلود را می‌کند و به آب بدمزه‌ای می‌رسد پس از چندین بار تلاش آب تمیز تر می‌شود و از آن می نوشد و کمی هم از گیاهان اطراف می‌خورد. در حالی به میان مردم بر می‌گردد که صورتش گل آلود بود و اثری از چشمه‌ای که ادعایش را می‌کرد نبود و همین باعث دامن زدن به تهمت‌های مردم شد و گفتند که او دروغ پرداز و فریبکار است. پس از چند روز چشمه‌ای در همان مکان جاری شد.به زودی اثرات شفا بخشی این چشمه مشخص شد. در طی ۱۴۵ سال ۶۷ شفای بدون توضیح به معنای آنکه که هیچ آزمایش علمی نتوانسته آن را توضیح دهد، ثبت شده است. آب این چشمه آزمایش شده و هیچ چیز خاصی جز مواد معدنی در آن یافت نشده است. برنادت خود معتقد بود که ایمان و دعا است که بیمار را شفا می‌دهد. او در کودکی به وبا دچار شد و بعدها از بیماری آسم رنج می‌برد. در طی یک حمله شدید آسم با نوشیدن آب چشمه بهبودی کامل پیدا کرد. اما بعدها برای شفای بیماری سل خود از این روش استفاده نکرد.
تقاضای برنادت برای ساخت کلیسای کوچک در محل یاد شده باعث شد که تعداد زیادی کلیسا در شهر لوقد ساخته شود. تمام این کلیساها زیر نظر کلیسای کاتولیک روم هستند. سالانه نزدیک به ۵میلیون زائر از این شهر دیدن می‌کنند. در فرانسه تنها پاریس هتل‌های بیشتری از شهر لورد دارد.

دانلود رایگان كتاب
 زبان کتاب الكترونیك : فارسی
 حجم فایل كتاب : 4.2 مگابایت
 نوع فایل كتاب : PDF
 تعداد صفحات كتاب الكترونیك : 422
 منبع ناشر كتاب : TakBook
 پسورد كتاب الكترونیك : www.takbook.com

نوع مطلب : کتاب، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 30 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی